Ubezpieczenie samochodu: kiedy przypada zniżka za bezszkodową jazdę?
Ceny ubezpieczeń zależą od wielu czynników. Wyższe składki za ubezpieczenie samochodu dotyczą m.in. mieszkańców dużych miast czy młodych kierowców. Zasadniczy wpływ na koszt polis OC i AC mają zniżki za bezszkodową jazdę. Komu przysługują i co wpływa na ich wysokość?
Rolą ubezpieczeń komunikacyjnych jest ochrona przed finansowymi skutkami zdarzeń na drodze. Korzystając z odszkodowania trzeba jednak liczyć się ze wzrostem ceny ubezpieczenia w kolejnych latach. Uzyskanie maksymalnych zniżek za bezszkodową jazdę wymaga kilkuletniego przebiegu ubezpieczenia. W większości przypadków ubezpieczyciele przyznają pełne upusty kierowcom po co najmniej 6 latach bez wypadku. W przypadku osób poruszających się samochodami służbowymi, ubezpieczenie samochodu może być nieco tańsze, jeśli okres bezszkodowej jazdy pomoże nam udokumentować pracodawca.
Współwłasność sposobem na niższe składki
Należy pamiętać, że zniżki na ubezpieczenia przysługują wyłączenie właścicielom pojazdu wpisanym w dowodzie rejestracyjnym. Drogą do zbudowania historii ubezpieczeniowej może być współwłasność. Popularnym rozwiązaniem jest współdzielenie pojazdów przez rodziców posiadających pełne zniżki, z dziećmi objętymi dodatkową zwyżką za wiek (zwykle do 26 roku życia). Ta metoda najlepiej sprawdza się w przypadku pojazdów, których ubezpieczenie nie jest drogie, takie jak np. skuter czy samochód z małym silnikiem. Dzięki temu wyższa cena polisy wynikająca z wieku jednego ze współwłaścicieli nie jest tak bardzo odczuwalna.
Ochrona zniżek na ubezpieczenia samochodu
Inną metodą obniżenia kosztów ubezpieczenia na samochód jest skorzystanie ze zniżek współmałżonka. Oczywiście dotyczy to małżeństw ze wspólnotą majątkową, w przeciwnym rzazie konieczne jest nabywanie praw przez każdego z osobna. Największą wadą takiego rozwiązania jest utrata zniżek przez każdego z małżonków w przypadku szkody. W tej sytuacji warto rozważyć wykupienie dodatkowego wariantu – tzw. ochrony zniżek. Tego typu oferty dostępne są zarówno przy polisach OC jak i autocasco. Zwykle obejmują one ograniczoną ilość szkód we wskazanym przedziale czasu, np. jedną likwidację rocznie. Trzeba też wiedzieć, że jednym z warunków zachowania zniżek jest kontynuacja ubezpieczenia w tej samej firmie.
Służbowy samochód w historii ubezpieczenia
Również wieloletnie korzystanie z firmowego auta może zaowocować zniżkami na ubezpieczenie prywatnego samochodu. W tym celu konieczne jest uzyskanie od pracodawcy i jego ubezpieczyciela zaświadczenia potwierdzającego bezszkodową jazdę. Niestety nie wszystkie firmy honorują tego rodzaju praktykę. Warto jednak spróbować negocjacji lub sprawdzić oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych.