Teraz absolutnie nie zostawiaj tych rzeczy w samochodzie. To się źle skończy

Przez Polskę przetacza się fala tropikalnych upałów. Przekraczające 30 stopni Celsjusza temperatury sprawiają, że samochód nagrzewa się w mgnieniu oka. W kabinie samochodu stojącego na słońcu temperatura może sięgać zabójczych wartości. To warunki nieakceptowalne dla ludzi czy zwierząt, również negatywnie wpływające na przedmioty pozostawione w samochodzie. Czego nie zostawiać w aucie podczas upałów?

W samochodzie może być ponad 60 stopni Celsjusza

Temperatura w kabinie zamkniętego samochodu zaparkowanego w pełnym słońcu jest znacznie wyższa niż na zewnątrz. Gdy powietrze ma 30 stopni, to zamknięty samochód może się rozgrzać do nawet 60 stopni Celsjusza i więcej.

Nagrzany samochód stanowi niebezpieczeństwo dla ludzi i zwierząt, ale także dla różnych produktów i rzeczy

Czego nie należy zostawiać w samochodzie w upał?

Dlatego w upalne dni warto zwrócić uwagę na to, co wozimy w samochodzie, by uniknąć groźnych sytuacji.

Do rzeczy i produktów, których nie należy zostawiać w czasie upałów w samochodzie należą przede wszystkim:

Reklama
  • napoje i żywność,
  • urządzenia elektroniczne,
  • środki chemiczne,
  • leki i kosmetyki.
  • okulary i szklane butelki

Szklana butelka pozostawiona w samochodzie w czasie upału grozi pożarem

Butelka szklana pozostawiona w samochodzie w upalny dzień może działać podobnie jak soczewka skupiająca promienie słoneczne. To może doprowadzić do pożaru

Brzmi nieprawdopodobnie, prawda? Niestety, tego typu zdarzenia wbrew pozorom są częstym zjawiskiem, o czym każdego roku przypominają strażacy w całym kraju. 

Warto o tym pamiętać, gdyż każdemu z nas zdarza się zapomnieć o pozostawionej w samochodzie butelce po napoju.

Podobnie działają okulary, które wielu kierowców wozi na desce rozdzielczej samochodu, a także wszystkie przedmioty ze szkła.

Pod żadnym pozorem nie wolno także zostawiać podczas upałów puszek ani butelek z napojami gazowanymi. Jest ryzyko, że wybuchną.

Jest jeszcze jeden powód, dla którego zostawianie butelki z wodą w samochodzie to zły pomysł. W wysokiej temperaturze szybko namnażają się tam bakterie i napój staje się niezdatny do picia.

Leki i jedzenie w nagrzanym samochodzie mogą stać się toksyczne

Leki znajdują się na czele listy produktów, których nie należy pozostawiać w samochodzie w upalne dni. Wiele z nich powinno być przechowywanych w temperaturze pokojowej, czyli nie przekraczającej 24 stopni Celsjusza. Wyższa temperatura może zmienić ich właściwości fizyczno-chemiczne, sprawiając że preparat stanie się toksyczny i bardzo niebezpieczny dla człowieka.

Ta sama zasada dotyczy również jedzenia. Warto o tym pamiętać, jeśli w upalny dzień musimy zrobić zakupy i dodatkowo mamy jeszcze coś do załatwienia. Trzymanie żywności w bagażniku samochodu w upalny dzień, a następnie spożycie może skończyć się poważnym zatruciem.

Na szczególną uwagę należy zwrócić w przypadku mrożonek. Jeśli dojdzie do ich częściowego rozmrożenia, nie nadają się już one do tego, by ponownie schować je do zamrażarki. 

Samochód w pełnym słońcu i smartfon w środku. Nigdy tego nie rób!

Wysoka temperatura lub ekspozycja na słońce mogą sprawić, że pozostawiony w samochodzie sprzęt elektroniczny ulegnie zniszczeniu. Nawigacja, smartfon czy kamerka samochodowa pozostawiona na desce rozdzielczej auta może rozgrzać się nawet do 80 st. Celsjusza

Narażenie tych przedmiotów na tak ekstremalne temperatury może je zniszczyć, a nawet doprowadzić do eksplozji. W upalne dni lepiej nie trzymać więc telefonu czy nawigacji w uchwycie przyczepionym do szyby.

Mokry stój kąpielowy i ręcznik w nagrzanym samochodzie to raj dla bakterii

Poważnym błędem, który popełnia wielu z nas jest pozostawienie mokrego stroju kąpielowego lub ręcznika w samochodzie w upalny dzień. Wilgoć plus wysoka temperatura to idealne warunki do rozwoju bakterii. 

Gorzej może być tylko w sytuacji, gdy mokry ręcznik i strój kąpielowy włożymy do reklamówki i zostawimy w rozgrzanym samochodzie. 

Bakterie rozprzestrzenią się po całym aucie, co może negatywnie przełożyć się na nasze zdrowie.

Zobacz też:

Grad uszkodził mój samochód. Co robić? Dostanę odszkodowanie?

Zgubione prawo jazdy. Czy możesz jeździć autem, gdy czekasz na wtórnik?

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: upały
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy