Pojechałem na przegląd, dałem dowód rejestracyjny, a diagnosta nie chce go oddać

To rzadka sytuacja, ale możliwa. Diagnosta podczas badania technicznego samochodu może zatrzymać jego dowód rejestracyjny. Kiedy może to nastąpić i co wówczas należy zrobić? Wyjaśnijmy.

Zasady badań technicznych są jasne. Każdy samochód przed upływem trzech lat od pierwszej rejestracji musi zaliczyć swój pierwszy przegląd techniczny w stacji kontroli pojazdów (SKP). Tę czynność trzeba później powtarzać co 12 miesięcy.

Zobacz również - Bolesne wyznanie Sylwii Peretti pół roku po tragedii

Co sprawdza diagnosta podczas badanie technicznego samochodu?

Podczas wizyty w SKP diagnosta sprawdzi wszystkie kluczowe układy w pojeździe, takie jak np. nadwozie, zawieszenie, światła, hamulce i opony. Po przeprowadzeniu kontroli diagnosta wydaje decyzję, która jest zależna od tego, czy samochód nadaje się do dalszej jazdy i nie stwarza zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz środowiska. 

Reklama

Jeśli stan samochodu spełnia wszystkie wymogi, diagnosta podbije pieczątkę na rok. W sytuacji, gdy zostaną wykryte znaczące usterki - właściciel pojazdu musi się liczyć z koniecznością ich naprawy oraz co oczywiste - braku przedłużenia ważności badania. W przypadku drobniejszych usterek diagnosta może wydawać zaświadczenie, dzięki któremu auto może legalnie jeździć jeszcze kilka dni, dzięki czemu może na kołach dojechać do mechanika.

Nie jest to ostatnie słowo pracownika stacji kontroli pojazdów.

Diagnosta ma prawo zatrzymać dowód rejestracyjny

Jeśli stan samochodu zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego - diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny. W teorii taka sytuacja jest możliwa, ale w praktyce jest stosowana bardzo rzadko. Zwykle diagnosta ogranicza się do nieprzedłużania ważności badania technicznego.

W przeciwieństwie do funkcjonariusza policji, który może zawiesić dokument poprzez adnotację w systemie CEPiK, diagnosta może zatrzymać dowód rejestracyjny wyłącznie w jeden sposób - poprzez fizycznie zabranie dokumentu. Następnie musi wystawić pokwitowanie dla właściciela samochodu i przesłać dokument drogą pocztową do jednostki, która go wydała. Stosowany wpis o zatrzymaniu dowodu pojawi się również w ewidencji CEP.

Diagnosta zatrzymał dowód rejestracyjny. Co robić?

Żeby odzyskać dowód rejestracyjny należy pozbyć się usterek. Po naprawie samochód musi ponownie stawić się w stacji kontroli pojazdów na badanie powtórne. Pozytywny wynik zakończy się wystawieniem zaświadczenia, które pozwala odzyskać zatrzymany dokument. 

Po odbiór dokumentu właściciel musi się pofatygować do wydziału komunikacji, w którym zarejestrowano samochód. Po okazaniu zaświadczenia urzędnik wyda dowód rejestracyjny oraz dokona wpisu w ewidencji CEP.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy