Odkoduj oznaczenia radiowozu. Ta wiedza może się przydać
Każdy radiowóz policji jest pomalowany w specjalnych barwach, ma specjalne wyposażenie, a na jego boku lub dachu znajdziemy tajemnicze litery i cyfry. Wiele osób próbuje je dekodować, ale często robi to błędnie. Sprawdzamy, co konkretnie oznaczają.
Wiele osób ciekawi, co konkretnie oznaczają numery boczne na radiowozach policyjnych. Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Przede wszystkim wskazują na region kraju, w którym pracuje radiowóz oraz jednostkę policji. Odpowiadają za to pierwsze znaki (jedna lub dwie litery) oznaczenia. Poniżej mała ściąga:
- A - Komenda Główna Policji
- B, BB - woj. dolnośląskie
- C, CC - woj. kujawsko-pomorskie
- D, DD - woj. lubelskie
- E, EE - woj. lubuskie
- F, FF - woj. łódzkie
- G, GG - woj. małopolskie
- H, Y - woj. mazowieckie
- J, JJ - woj. opolskie
- K, KK - woj. podkarpackie
- M, MM - woj. podlaskie
- N, NN - woj. pomorskie
- P, R - woj. śląskie
- S, SS - woj. świętokrzyskie
- T, TT - woj. warmińsko-mazurskie
- U, UU - woj. wielkopolskie
- W, WW - woj. zachodniopomorskie
- Z, ZZ - Komenda Stołeczna
- L - szkoły policyjne
Tuż za literami pojawiają się trzy cyfry. To numery identyfikacyjne samochodu przypominające trochę numery rejestracyjne. Pula numerów jest zawarta w przedziale od 001 do 999. Nie występuje zatem oznaczenie składające się z samych zer - 000.
Boczny numer radiowozu może się przydać w celu identyfikacji pojazdu oraz jego kierowców. Zwłaszcza w sytuacji, gdy kierowca ma wątpliwości co do zachowania funkcjonariuszy podczas kontroli drogowej, ale nie zapamiętał danych policjantów.
W takiej sytuacji można skorzystać z numeru bocznego, który bez problemu pozwoli namierzyć funkcjonariuszy pełniących służbę danego dnia. Z kolei numer zapisany na dachu pojazdu może pomóc w łatwiejszym koordynowaniu akcji policyjnej z powietrza.