Nie musisz płacić abonamentu za radio w aucie. O ile spełniasz dwa warunki

Zgodnie z przepisami, abonament RTV za radio w samochodzie należy płacić jak za każdy inny odbiornik. Ale obowiązek ten nie dotyczy wszystkich kierowców. Jak go uniknąć nie łamiąc prawa?

Art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 25 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych precyzuje, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Każdy, kto posiada odbiornik telewizyjny lub radiowy, powinien go zarejestrować na poczcie i opłacać stosowny abonament.

Ile kosztuje abonament za radio samochodowe w 2023 roku?

Od stycznia weszła w życie podwyżka stawek abonamentu. Obecnie za radio w domu czy w samochodzie zapłacimy:

Reklama
  • abonament miesięczny - 8,70 zł 
  • abonament dwumiesięczny - 16,90 zł
  • abonament kwartalny - 25,10 zł
  • abonament półroczny - 49,60 zł
  • abonament roczny - 94 zł

Korzystasz czy nie - abonament płacić trzeba

Zgodnie z przepisami nie jest ważne, czy z urządzenia korzystamy do słuchania radia, czy do streamingu muzyki z sieci. Jeśli stacja multimedialna w samochodzie jest przygotowana do odbioru sygnału radiowego, jest uznawana za radioodbiornik i podlega opłacie abonamentowej. Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego z 12 marca 2015 roku, II GSK 208/14 w zgodzie z art. 2 ust. 2 ustawy z 2005 r. o opłatach abonamentowych domniemywa się, że osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. 

Kara za niepłacenie abonamentu RTV w 2023 roku

Wzrost stawek za abonament RTV oznacza automatyczny wzrost kar za jego niepłacenie. Zgodnie z aktualnymi przepisami, brak opłaty oznacza karę w wysokości 30-krotności miesięcznej stawki. Tym samym od 1 stycznia 2023 roku wynosi ona 261 zł. 

Jak legalnie uniknąć płacenia abonamentu RTV za radio w aucie

Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność, uiszcza się tylko jedną opłatę. By uniknąć konieczności płacenia za radio w samochodzie, wystarczy opłacać abonament RTV za sprzęt w domu. Niestety, warunek ten obwarowany jest kolejnym - dotyczy wyłącznie osób prywatnych.

Abonament RTV za radio w aucie - firma nie ucieknie

Przedsiębiorcy wykorzystujący pojazdy w ramach prowadzonej działalności powinni wnosić opłatę za odbiornik w każdym samochodzie osobno. Obowiązek ten ciąży też na korzystających z auta w ramach leasingu czy wynajmu. Jeśli w umowie z instytucją finansującą nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: abonament rtv | abonament rtv za radio
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy