Kształt znaku zmienia wszytko. Lekceważąc go ryzykujesz utratę prawa jazdy

Ograniczenia prędkości na polskich drogach są oznaczane dwoma różnymi znakami: kwadratowymi i okrągłymi. Każdy z nich ma swoje znaczenie i zakres obowiązywania, które różnią się od siebie. Warto poznać zasady postępowania w obu tych sytuacjach, żeby uniknąć mandatu i nie stracić prawa jazdy.

Większość znaków ograniczenia prędkości na polskich drogach ma okrągły kształt. Jednak czasami zdarza się, że na drodze mijamy identyczny znak, ale ograniczenie narysowano na kwadratowym tle. W obu znaczeniach mamy do czynienia z ograniczeniem prędkości, ale zakres obu znaków jest zupełnie inny.

Co odwołuje kwadratowy znak z ograniczeniem prędkości?

Kwadratowy znak oznacza, że kierowca wjechał w "strefę ograniczonej prędkości" w obszarze zabudowanym. To informacja dla kierowcy, że na tym terenie obowiązuje niższy niż domyślny limit dozwolonej prędkości.

Ograniczenia prędkości występujące na kwadratowych znakach pojawiają się zazwyczaj w miejscach, gdzie konieczne jest zwolnienie tempa - na przykład w gęsto zaludnionych osiedlach z wieloma przejściami dla pieszych lub na uliczkach podporządkowanych głównym ulicom, gdzie wyjeżdża dużo samochodów.

Reklama

Limit obowiązuje do momentu, aż pojawi się znak przekreślający ograniczenie prędkości. Należy jednak pamiętać, że takiego znaku nie odwołuje skrzyżowanie. To oznacza, że na całym terenie strefy konieczne jest przestrzeganie maksymalnej prędkości określone

Ograniczenie prędkości przy znaku "teren zabudowany" - co oznacza?

Bardzo podobnie działa znak ograniczenia prędkości umieszczony przy znaku "teren zabudowany". Kierowca jest informowany, że na terenie całego obszaru zabudowanego funkcjonuje ograniczenie prędkości.

W tym przypadku również nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Dopiero kolejny znak ograniczenia prędkości lub wyjazd z terenu zabudowanego sprawiają, że tamten znak przestaje obowiązywać.

Co odwołuje okrągły znak ograniczenia prędkości?

Z kolei najbardziej popularny, okrągły znak ograniczenia prędkości może zostać odwołany w kilku sytuacjach: przez skrzyżowanie, znak informujący o końcu zakazów, koniec lub początek obszaru zabudowanego, a także koniec lub początek strefy zamieszkania.

Mandaty za ignorowanie ograniczeń prędkości

Kierowcy poruszający się w strefie ograniczonej prędkości powinni się pilnować, ponieważ mandaty są wysokie, a do tego łatwo stracić prawo jazdy. Jeśli kierowca w terenie zabudowanym przekroczy dozwoloną prędkość o 50 km/h może stracić prawo jazdy na trzy miesiące.

Oprócz tego od początku 2022 roku obowiązują następujące stawki w taryfikatorze mandatów:

  • przekroczenie prędkości do 10 km/h - 50 zł,
  • przekroczenie prędkości o 11-15 km/h - 100 zł,
  • przekroczenie prędkości o 16-20 km/h - 200 zł,
  • przekroczenie prędkości o 21-25 km/h - 300 zł,
  • przekroczenie prędkości o 26-30 km/h - 400 zł,
  • przekroczenie prędkości o 31-40 km/h - 800 lub 1 600 zł (recydywa),
  • przekroczenie prędkości o 41-50 km/h - 1 000 lub 2 000 zł (recydywa),
  • przekroczenie prędkości o 51-60 km/h - 1 500 lub 3 000 zł (recydywa),
  • przekroczenie prędkości o 61-70 km/h - 2 000 lub 4 000 zł (recydywa),
  • przekroczenie prędkości o 71 km/h i więcej - 2 500 lub 5 000 zł (recydywa).

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: znaki drogowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy