Jak zostać policjantem - krok po kroku

Żeby zostać policjantem, trzeba spełnić wiele warunków. Droga do rozpoczęcia pracy w mundurze jest długa i skomplikowana. Nie wystarczy być okazem zdrowia w dobrej kondycji fizycznej. Sprawdzamy, jakie wymogi trzeba spełniać, żeby wstąpić w szeregi policji.

"To zawód dla ludzi z pasją. Dużo wymagający i dużo dający w zamian" - takimi słowami opisuje służbę w mundurze strona internetowa policji, gdzie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat procesu rekrutacji.

Komenda Główna Policji informuje, że w Polsce pracuje obecnie ponad 100 tys. policjantów. Żeby dołączyć do tego grona i odpowiadać za bezpieczeństwo wewnętrzne kraju, trzeba przejść kilka etapów rekrutacji.

Jak zostać policjantem - podstawowe wymagania

Każda osoba, która chciałaby wstąpić w szeregi policji musi spełnić następujące wymagania:

Reklama
  • posiadać polskie obywatelstwo,
  • posiadać nieposzlakowaną opinię,
  • nie być skazanym prawomocnym wyrokiem sądu za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe,
  • korzystać z pełni praw publicznych,
  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie,
  • posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, podległych szczególnej dyscyplinie służbowej, której gotów jest się podporządkować,
  • dawać rękojmię zachowania tajemnicy stosownie do wymogów określonych w przepisach o ochronie informacji niejawnych,
  • osoby podlegające kwalifikacji wojskowej powinny posiadać uregulowany stosunek do służby wojskowej.

Przedstawione wyżej wymogi formalne to dopiero początek starań o dołączenie do służby. Kolejnym krokiem jest złożenie dokumentów rekrutacyjnych. Można to zrobić we wszystkich komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji oraz niektórych komendach miejskich i powiatowych. W przypadku tych ostatnich, decyzję podejmuje komendant wojewódzki lub Stołeczny Policji.

Warto regularnie odwiedzać strony internetowe poszczególnych komend. Znajdziemy tam informacje o aktualnie prowadzonych doborach.

Przygotowanie dokumentów

Kolejnym krokiem jest przygotowanie niezbędnych dokumentów w odpowiedniej kolejności. Najpierw trzeba uzupełnić podanie o przyjęcie do służby w Policji skierowane do komendanta wojewódzkiego (Stołecznego) Policji. W podaniu należy wymienić konkretną jednostkę, w której chcielibyśmy pełnić służbę. Można wskazać tylko jedną komendę.

W przypadku zainteresowania służbą w innych komendach (w sytuacji gdy całe postępowanie zostanie zakończone pozytywnie, a nie dostaniemy się do wskazanej w podaniu), należy wymienić je w punkcie 30 części A kwestionariusza osobowego.

Kwestionariusz osobowy należy uzupełnić tylko w części A i B, zgodnie instrukcją podaną w kwestionariuszu. Druk kwestionariusza można znaleźć w każdej komendzie oraz na policyjnych stronach internetowych.

Na koniec trzeba dołączyć do całego pakietu kserokopie dokumentów (nie muszą to być odpisy) potwierdzających posiadane wykształcenie oraz umiejętności. Oryginały należy dostarczyć tylko do wglądu przez pracownika kadr. Podczas wizyty będzie potrzebny dowód osobisty.

Test składający się z 40 pytań

Po złożeniu dokumentów rozpoczyna się postępowanie kwalifikacyjne. Pierwszym etapem jest test składający się z 40 pytań, opracowywanych przez Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie.  Przy każdym pytaniu są do wyboru 4 odpowiedzi, z których tylko jedna jest prawidłowa. Za każdą prawidłową odpowiedź można otrzymać 1 punkt. Pytania obejmują zakres funkcjonowania Policji.

Test z wiedzy nie jest testem selekcyjnym. To oznacza, że każdy kandydat przechodzi do kolejnego etapu - bez względu na ilość punktów. Jednak warto zdobyć ich jak najwięcej, ponieważ liczba punktów uzyskanych z testu wiedzy będzie miała wpływ na miejsce w ostatecznym rankingu.

Test sprawności fizycznej

Drugim etapem jest test sprawności fizycznej. Kandydat musi mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie dopuszczające do wykonywania ćwiczeń fizycznych (w terminie nie przekraczającym 14 dni do dnia przystąpienia do testu sprawnościowego) oraz strój i obuwie sportowe.

Zaliczenie testu sprawności fizycznej następuje po pokonaniu toru przeszkód w czasie nie przekraczającym 1 minuty 41 sek. Test sprawdza szybkość, zwinność, siłę i wytrzymałość. Tor przeszkód oraz normy czasowe przeliczane na punkty są jednakowe zarówno dla obu płci. Następnie wyniki zostają przeliczone na punkty.

Po zaliczeniu testu sprawnościowego, czas na badania psychologiczne. Testy są przeprowadzane przez psychologów w komendach wojewódzkich (Stołecznej) Policji. Badania określają predyspozycje intelektualne i osobowościowe do służby w Policji.

Badanie psychologiczne

Badanie psychologiczne przeprowadza się, stosując następujące metody badawcze: test, kwestionariusz, wywiad, obserwację. W trakcie testu sprawdzane są predyspozycje intelektualne, zachowania społeczne, stabilność, postawa w pracy. W przypadku niezaliczenia badania (wynik negatywny), do kolejnego postępowania kwalifikacyjnego można przystąpić nie wcześniej niż po upływie 10 miesięcy od dnia odstąpienia od jego prowadzenia. Warto pamiętać, że badanie psychologiczne przeprowadza się nie wcześniej niż po upływie 12 miesięcy od dnia przystąpienia do tego testu.

Rozmowa kwalifikacyjna

Kolejnym krokiem jest rozmowa kwalifikacyjna oceniana przez zespół składający się z dwóch do czterech osób. W skład komisji zwykle wchodzą: przedstawiciel komórki ds. doboru kandydatów do służby oraz policjant służby prewencyjnej. Celem rozmowy jest bliższe poznanie kandydata i jego motywacji do podjęcia służby. Kandydat musi zdobyć od 36 do 60 punktów, żeby zaliczyć ten etap rekrutacji.

Komisja lekarska

Następnym krokiem jest komisja lekarska. Kandydat zostaje poddany specjalistycznym badaniom lekarskim, na podstawie których komisja lekarska oceni psychiczną i fizyczną zdolność kandydata do służby w Policji.

Ankieta bezpieczeństwa osobowego

W następnym etapie kandydat zostanie poproszony o wypełnienie ankiety bezpieczeństwa osobowego. Druk można pobrać ze strony internetowej Policji lub bezpośrednio z jednostki Policji.

Ankieta bezpieczeństwa osobowego rozpoczyna proces postępowania sprawdzającego, o którym mowa w ustawie o ochronie informacji niejawnych. Postępowanie ma na celu ustalenie czy kandydat może uzyskać dostęp do informacji niejawnych, potwierdzony "poświadczeniem bezpieczeństwa". Nieuzyskanie takiego dostępu skutkuje przerwaniem postępowania kwalifikacyjnego w stosunku do kandydata.

Lista kandydatów

Po zaliczeniu wszystkich etapów na stronie internetowej Komendy Głównej Policji można odnaleźć informację, jak punktowane są poszczególne etapy postępowanie kwalifikacyjnego, ile minimum trzeba uzyskać punktów na każdym etapie i jak powstają listy kandydatów.

Kandydat znajdzie tam informacje na temat ilości punktów. Kandydaci są umieszczeni na liście kandydatów w kolejności uzależnionej od liczby uzyskanych przez nich punktów. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku, kandydat trafia na listę. Jeśli zdobędzie wystarczającą ilość punktów, zostaje przyjęty do policji.

Gdy zabraknie punktów, jest szansa, żeby zostać przyjętym w kolejnych terminach, ale nie później niż po upływie 24 miesięcy od dnia przystąpienia do badania psychologicznego w tym testu psychologicznego.

Po przyjęciu do służby trzeba zaliczyć podstawowe szkolenie zawodowe trwające ok. 6,5 miesiąca w jednej ze szkół policyjnych.

Szkolenia i oddelegowanie

Po zakończeniu szkolenia, w ramach adaptacji zawodowej, kandydat zostaje czasowo oddelegowany do pełnienia służby w oddziale prewencji Policji. Czas delegowania wynosi około 3 miesięcy, w trakcie których trzeba odbyć 63 służby, w tym 2 dni zajeć szkoleniowych.

Celem adaptacji zawodowej jest podniesienie praktycznych umiejętności służbowych, nabytych podczas szkolenia zawodowego podstawowego, tj.: zabezpieczanie imprez masowych, ochrona obiektów ważnych dla bezpieczeństwa państwa, przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, działań pościgowych, poszukiwawczych realizowanych w ramach działań pododdziałów zwartych Policji. Dopiero wtedy funkcjonariusz może trafić do wskazanej przez siebie jednostki.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: policja | drogówka
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy