Jak odkleić naklejkę z szyby samochodu? Łatwy sposób

Od 4 września nie są już wydawane nalepki rejestracyjne na przednią szybę. Co więcej, nalepki już wydane można usunąć z szyby. Jest to jednak nie lada wyzwanie dla kierowców. Jak odkleić naklejkę kontrolną z szyby? Istnieje na to kilka prostych trików, które warto poznać.

Skoro czytacie ten artykuł, to prawdopodobnie nie chcecie już wozić na szybie czołowej naklejki kontrolnej z numerem rejestracyjnym samochodu. Jej oderwanie będzie znacznie łatwiejsze, jeśli odpowiednio się do tego przygotujemy. 

Usunięcie naklejki. Trudne zadanie dla kierowców

Właściciele samochodów zastanawiają się, dlaczego tak trudno jest odkleić naklejkę. Odpowiedź jest bardzo prosta — wynika to z konstrukcji tego identyfikatora. Nalepka legalizacyjna składa się z dwóch folii. 

Dolna warstwa zawiera wypełnienie hologramu, a druga jego pierwszą warstwę, którą możemy zobaczyć gołym okiem. Na tej powierzchni oznaczone są numery rejestracyjne i symbole kraju rejestracji. 

Tak skomplikowana budowa zabezpiecza samochód przed podrobieniem numerów legalizacyjnych. Zazwyczaj, gdy usuwamy naklejkę bez przygotowania, możemy zauważyć, że rozdziela się ona na dwie warstwy. 

Reklama

Jak odkleić naklejkę z szyby? Dobry sprzęt to podstawa

Aby usunąć nalepkę legalizacyjną, która znajduje się na przedniej szybie naszego auta, trzeba dobrze się przygotować. Znajdźmy w domu kilka potrzebnych akcesoriów: 

  • żyletkę lub skalpel — te przedmioty pomogą delikatnie podważyć naklejkę,  
  • suszarkę do włosów — źródło ciepła jest bardzo ważne, aby ją odkleić,
  • rozpuszczalnik, benzynę ekstrakcyjną, zmywacz do paznokci,
  • kilka suchych szmatek. 

Misja: odkleić naklejkę z szyby samochodu w jednym kawałku

Usuwanie nalepki legalizacyjnej nie jest trudnym zadaniem, jeśli dobrze się do tego przygotujemy. Jeśli udało wam się zgromadzić wszystkie wyżej wymienione przedmioty, czas przystąpić do działania. 

Na początku podgrzewamy szybę czołową — w lecie możemy wystawić auto na pełne słońce, w zimie warto wykorzystać do tego gorący nawiew suszarki do włosów. 

Jeśli zdecydujecie się na skorzystanie z suszarki, to przez kilka minut kierujcie ciepły nadmuch na szybę od środka auta. Uwaga! Ogrzewajmy szybę równomiernie na całej powierzchni, by w chłodne, mroźne dni nie doszło do niespodziewanego pęknięcia szkła. 

W kolejnym kroku podważamy naklejkę. Na dobrze podgrzanej szybie czołowej, nalepka zacznie się topić. Wówczas możemy podważyć jeden róg bądź cały bok, używając do tego żyletki lub skalpela. Zachowajmy przy tym maksymalną ostrożność i precyzję. Nie warto się spieszyć. Jeśli w dalszym ciągu nalepka będzie odchodziła z dużym trudem, warto jeszcze bardziej podgrzać szybę. 

Jeśli wyczujemy delikatny luz pod naklejką, możemy wówczas delikatnie podważyć ją palcami i pociągnąć w górę do siebie. 

Naklejki już nie ma, ale jak usunąć klej z szyby?

Jeśli udało wam się ściągnąć naklejkę w całości lub częściowo, to w każdym z tych przypadków będziecie musieli również pozbyć się pozostałości kleju, który wygląda nieestetycznie i dodatkowo utrudni naklejenie nowej etykiety. 

Aby szybko ściągnąć resztki kleju, przygotujmy rozpuszczalnik lub zmywacz z acetonem oraz suchą szmatkę. 

Wystarczy nasączyć szmatkę wybraną substancją, powoli i mocno pocierać sklejone fragmenty, aż do całkowitego rozpuszczenia się kleju. Na koniec warto umyć szybę specjalnym środkiem pielęgnacyjnym. 

Nowa naklejka legalizacyjna

Dobrze oczyszczona i umyta szyba przednia to podstawa, jeśli naszym kolejnym zadaniem jest nalepienie nowej naklejki z numerami rejestracyjnymi auta. Aby upewnić się, że szyba jest w pełni gotowa, warto wyczyścić ją płynem do szyb oraz odtłuścić powierzchnię. 

W sklepach z detergentami do pielęgnacji aut znajdziecie wiele tanich i skutecznych środków. Zdejmujemy folię ochronną z nowej naklejki i przykładamy ją do szyby od wewnętrznej strony naszego auta. Dociskamy przez kilkanaście sekund i odklejamy folię ochronną. 

Gotowe! Teraz możecie cieszyć się nowymi numerami rejestracyjnymi waszego auta i rozpocząć przyjemną podróż w nieznane.

Jest jeszcze jedna dobra wiadomość - zgodnie z zapowiedziami rządu - w drugiej połowie 2022 roku naklejki z numerem rejestracyjnym na przednią szybę nie będą już obowiązkowe. 

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: nalepka kontrolna
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy