Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy w 2024 roku?

Uzyskanie prawa jazdy to marzenie wielu osób, wiążące się z większą swobodą i możliwościami. Zanim jednak zasiądziemy za kierownicą własnego auta, musimy liczyć się z pewnymi wydatkami. Ile kosztuje prawo jazdy w 2024 roku, w tym egzamin, kurs i badania lekarskie?

Cena prawa jazdy to łączny koszt, który trzeba ponieść ubiegając się o uprawnienia. Zalicza się do nich nie tylko koszt samego kursu (który stanowi lwią część wszystkich opłat), ale też opłata za wizytę u lekarza, koszt wyrobienia zdjęcia i opłaty za egzamin (praktyczny i teoretyczny) oraz wyrobienie samego dokumentu już po zdanym egzaminie. Ile więc zapłacimy za prawo jazdy w 2024 roku?

Koszt prawa jazdy w 2024 roku

Pierwszym krokiem na drodze do zdobycia uprawnień jest wyrobienie sobie numeru Profilu Kandydata na Kierowcę - to akurat jest darmowe. Aby to zrobić, trzeba najbardziej umówić się na wizytę do lekarza, która zwykle kosztuje około 200 zł. Podczas badania lekarz sprawdzi Twoje predyspozycje do prowadzenia pojazdów. Zbada wzrok, koordynację ruchową czy zmysł równowagi. Wyniki są ważne przez kolejne pięć lat. Kolejnym etapem jest wizyta u fotografa, za zdjęcie zapłacimy około 30 zł.

Reklama

Do wniosku o numer PKK trzeba dołączyć orzeczenie lekarskie, dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający adres zameldowania oraz, jeśli to konieczne, pisemną zgodę rodziców.

Kurs prawa jazdy to najdroższa część całej zabawy. Cena kursu, który składa się z 30 godzin praktycznych i 30 teoretycznych w dużej mierze zależy od miejscowości. W większych miastach kurs prawa jazdy potrafi kosztować nawet 4000 zł, ale zwykle jego cena waha się od około 3000 do 3500 zł. Należy jednak pamiętać, że do ceny kursu mogą dojść dodatkowe koszty, takie jak opłata za dodatkowe godziny jazd (koszt jednej godziny to zazwyczaj od 50 zł do 100 zł).

Ile kosztuje egzamin na prawo jazdy w 2024 roku?

Po zaliczeniu kursu w szkole jazdy możemy umówić się na egzamin w ośrodku ruchu drogowego, który takie egzaminy przeprowadza. Za egzamin teoretyczny zapłacimy 50 zł, a za praktyczny - 200 zł.  Co ciekawe, za nieprzystąpienie do egzaminu i tak pobierana jest opłata w identycznej wysokości. W przypadku niezaliczenia egzaminu kursant nie dostaje zniżek i musi zapłacić kolejny raz taką samą kwotę.

Prawo jazdy w 2024 roku. Ceny mogą się znacznie różnić

Całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B w 2024 roku może się wahać w zależności od różnych czynników, takich jak: miasto i ośrodek szkoleniowy, liczba dodatkowych godzin jazd i  podejść do egzaminów. Przyjmując jednak średnie ceny, można szacować, że całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B w 2024 roku wyniesie około 3500 zł.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: prawo jazdy | kurs na prawo jazdy | egzamin na prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy