Bez tej specjalnej naklejki nie wjedziesz do niemieckiego miasta

Pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu rusza w Warszawie 1 lipca. Tymczasem w Niemczech tzw. stref Umweltzone funkcjonuje aż 48, z czego pierwsze powstały w 2007 roku. Oto, co trzeba wiedzieć przed wjazdem do nich.

Umweltzone, czyli strefa ekologiczna, to obszar w Niemczech, do którego mogą wjeżdżać jedynie pojazdy spełniające określone normy emisji spalin. Wprowadzenie tych stref miało na celu redukcję zanieczyszczenia powietrza w miastach. Od początku 2007 roku coraz więcej niemieckich miast i gmin wprowadza strefy ekologiczne, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji, takich jak tlenki azotu i pyły zawieszone.

Nalepki Umweltplakkette rodzaje

Podstawowym elementem umożliwiającym wjazd do Umweltzone jest nalepka ekologiczna, zwana także plakietką ekologiczną (Umweltplakette). Istnieją trzy rodzaje nalepek, które klasyfikują pojazdy na podstawie ich emisji spalin. Auta, które nie spełniają normy Euro 1 (diesle) oraz pojazdy z silnikami benzynowymi z katalizatorami bez sondy Lambda oraz auta bez katalizatorów nie mogą liczyć na wjazd do żadnej ze stref, ani też na nakleję. 

Reklama

Najniższą kategorię stanowi nalepka czerwona (Stufe 2), która uprawnia do wjazdu tylko do stref ekologicznych o najłagodniejszych ograniczeniach - obecnie w zasadzie nie ma miejsc, które ją respektują. Dotyczy ona pojazdów spełniających normę Euro 2.  Nalepka żółta (Stufe 3) pozwala na wjazd tylko do jednej strefy (w mieście Neu Ulm), zatem jej także nie warto kupować - dotyczy aut spełniających normę Euro 3 oraz diesli Euro 2 z filtrem cząstek stałych. 

Natomiast nalepka zielona (Stufe 4) uprawnia do poruszania się po wszystkich Umweltzone.  Silnik pojazdu musi spełniać normę emisji spalin Euro 4 (norma, która jest standardem od 2006 roku, często spełniają ją również wcześniej wyprodukowane samochody) lub wyższą. Zieloną plakietkę otrzymają też auta spełniające normę Euro 3, ale wyposażone w filtr cząstek stałych. Od 2010 roku większość stref ekologicznych dopuszcza jedynie pojazdy z zieloną nalepką.

Jak widać, niemieckie strefy nie są tak bardzo rygorystyczne, jak niektóre ze stref, które miały obowiązywać w Polsce.

Gdzie kupić nalepkę Umweltplakkette?

Aby uzyskać nalepkę ekologiczną, należy złożyć odpowiedni wniosek, m.in. w urzędach zajmujących się rejestracją aut (Kfz-Zulassungsstelle), a także w punktach uprawnionych do wykonywania okresowych badań technicznych (TÜV, Dekra, GTÜ, KÜS). Procedura jest stosunkowo prosta i dostępna zarówno dla obywateli Niemiec, jak i dla zagranicznych turystów. Wniosek można złożyć osobiście w urzędzie miasta, w wydziale komunikacji, lub online, co jest często wybieraną opcją przez osoby spoza Niemiec. Do wniosku należy dołączyć kopię dowodu rejestracyjnego pojazdu, w którym zawarte są informacje dotyczące spełnianych norm emisji spalin.

Ile kosztuje nalepka Umweltplakkette?

Koszt uzyskania nalepki ekologicznej online to około 15-20 euro, w zależności od tego, gdzie ją zamawiamy. Nalepki wydawane są bezterminowo, co oznacza, że nie trzeba ich odnawiać. Ważne jest jednak, aby umieścić nalepkę na przedniej szybie pojazdu w widocznym miejscu, najlepiej w prawym dolnym rogu, co pozwoli na łatwe zidentyfikowanie pojazdu przez służby kontrolujące. 

Nalepki ekologiczne są obowiązkowe nie tylko dla pojazdów zarejestrowanych w Niemczech, ale także dla wszystkich zagranicznych pojazdów, które chcą wjechać do Umweltzone. Brak odpowiedniej nalepki może skutkować nałożeniem mandatu, który wynosi do 125 euro. Dlatego też, planując podróż do niemieckich miast, warto wcześniej zadbać o uzyskanie odpowiedniej nalepki.

Uwaga na oszustów, w internecie można kupić podrobione nalepki. Firmy nie sprawdzają dokumentacji pojazdu i sprzedają albo nalepki bez numerów rejestracyjnych albo właścicielom pojazdów, które nie spełniają warunków. Niestety, taka próba ominięcia systemu (także pozostawienie starej nalepki w przypadku aut sprowadzonych z Niemiec z tamtejszymi numerami rejestracyjnymi) może skutkować poważnymi problemami, bo za podrabianie dokumentów można iść w Niemczech do więzienia nawet na 5 lat. Ważne, plakietka powinna mieć od razu wyszczególniony numer rejestracyjny pojazdu, te kupione "in blanco" są nieważne!

Znak Umweltzone

Znak informujący o tym, że do strefy z ograniczeniami dla starszych samochodów wygląda następująco: to prostokątna tablica o białym tle z czerwonym okręgiem, w który wpisano słowo "Umwelt", a poniżej dodano jeszcze wyraz "Zone". Najczęściej pod znakiem jest jeszcze dodatkowa tabliczka z kolorem nalepki i napisem "Frei" informująca o tym, który kolor nalepki obowiązuje w danej strefie.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Strefa czystego transportu | Niemcy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy