Reklama

Hybrydowe subaru advanced concept tourer

O ile na samochody o napędzie elektrycznym, które będą nadawały się do codziennego użytku (czytaj: nie będą miały problemów z zasięgiem) przyjdzie nam jeszcze poczekać, to inaczej ma się sprawa z autami hybrydowymi.

Oczywiście, one również przede wszystkim są zabiegiem marketingowym, ale jednak możliwość odzyskiwania energii i ładowania nią akumulatorów, które potem mogą zasilać silnik elektryczny umożliwiający np. manewrowanie na parkingu, w jakiś sposób wpływa na obniżenie zużycia paliwa.

Dlatego coraz więcej producentów decyduje się na opracowanie samochodów hybrydowych. Już pojawiły się np. zapowiedzi, że kolejna generacja lancera EVO będzie miała taki typ napędu. Również Subaru nie ma nic przeciwko hybrydom.

Na salonie w Tokio Japończycy pokazali samochód o skomplikowanej nazwie advanced concept tourer. Jest to prototyp samochodu kompaktowego o nadwoziu kombi. Pod maską pracuje silnik typu bokser, który napędza wszystkie koła. Czyli - jak na razie - bez niespodzianek.

Reklama

Jednostka napędowa ma tylko 1.6 l pojemności i bezpośredni wtrysk paliwa, ponadto wspomagana jest turbosprężarką. W samochodzie wygospodarowano także miejsce na silnik elektryczny. Moc układu napędowego nie została ujawniona, wiadomo jednak, że typowo dla aut hybrydowych, silnik elektryczny jest w stanie samodzielnie napędzać auto, ale tylko na krótkich dystansach (rzędu pojedynczych kilometrów) i z niewielką prędkością (nie szybciej niż 30-50 km/h).

Nadwozie subaru advanced concept tourer ma 4,58 m długości, 1,84 m szerokości i 1,43 m wysokości. Wnętrze utrzymano w futurystycznym tonie.

Prototyp, który zadebiutował w Tokio, nie jest tylko pokazem możliwości Subaru. Nieoficjalnie mówi się, że auto oparte na tym pojeździe w 2013 roku trafi do produkcji seryjnej.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama