Reklama

248 KM i... dwia biegi!

Amerykańska firma Tesla Motors przygotowuje się do uruchomienia produkcji seryjnej sportowego pojazdu zasilanego... prądem! Mowa o konstrukcji nazwanej tesla roadster.

Samochód napędzany jest czterobiegunowym silnikiem prądu trójfazowego, który współpracuje z manualną,... dwubiegową skrzynią biegów. Moc jednostki napędowej to około 248 KM! Nic dziwnego, że osiągi robią wrażenie. Prędkość maksymalna wynosi 210 km/h, a przyspieszenie do "setki" trwa niewiele ponad 4 sekundy!

Dodać należy, że silnik elektryczny w przeciwieństwie do jednostki spalinowej dostarcza wysoki i stały w całym zakresie obrotów moment. Nie ma więc problemów z dynamicznym ruszeniem oraz z koniecznością częstej zmiany biegów.

Jednostka napędowa jest zasilana akumulatorami litowo-jonowymi, które pozwalają na przejechanie 400 kilometrów (pojazd odzyskuje energię z kół podczas hamowania, a więc działa podobnie jak tramwaj). Następnie samochód trzeba podłączyć do sieci elektrycznej. Całkowite ładowanie zajmuje 3.5 godziny.

Brak skomplikowanego układu smarowania powoduje, że tesla jest samochodem niemal bezobsługowym - przez pierwsze 160 tysięcy kilometrów wymaga jedynie kontroli hamulców.

Warto również zwrócić uwagę na stylizację. Roadster to pojazd, który wygląda jak klasyczne sportowe auto, w niczym nie zdradzając swojego nowatorskiego napędu.

Producent planuje, że pierwsze samochody trafią do klientów w przyszłym roku. Oczywiście dostawy rozpoczną się od... Kalifornii.

Reklama

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: roadster | biegi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy