Toyota Proace City i Toyota Hilux z największą wartością rezydualną

Spadek wartości i wartość rezydualna to zagadnienia, które zyskały na znaczeniu wraz z upowszechnieniem leasingu i wynajmu długoterminowego. Dlaczego w przypadku aut użytkowych powinno się na nie zwracać uwagę?

Choć Amerykanie rozwijają skrót RV jako "recreational vehicle", w Europie te dwie litery mają inne znaczenie. Skrót oznaczający wartość rezydualną (residual value) stał się w ostatnich latach bardziej popularny i niekiedy spędza sen z powiek zarządcom i właścicielom flot. Na szczęście, jeśli w firmie pracują samochody Toyoty, możemy spać spokojnie. Jak wskazują rankingi i wyliczenia niezależnych firm, monitorujących rynek samochodów osobowych i dostawczych, modele japońskiego producenta tracą na wartości wyjątkowo niewiele.

Reklama

Pod względem wartości rezydualnej, osobowe modele Toyoty brylują na pierwszych miejscach w rankingach w niejednej kategorii. Japończycy postanowili jednak wykorzystać potencjał również w budowie aut użytkowych. Ofensywa modelowa trwa, do tego stopnia, że powstają już osobne salony Toyota Professional, specjalizujące się w sprzedaży aut dostawczych i obsłudze flot. Rankingi wartości rezydualnej pokazują, że i w tej klasie samochodów japońska marka może wkrótce bić się o tytuł rynkowego lidera. W końcu to właśnie w przypadku aut użytkowych powinno się zwracać szczególną uwagę na wartość rezydualną.

Modelami, które przez ostatnie miesiące błyszczały w rankingach Info-Expert są m.in. Toyota Proace City i Toyota Hilux. O ile tego drugiego auta nie trzeba chyba nikomu przedstawiać, to kompaktowy dostawczak jest na rynku nową pozycją. Efekt świeżości? Raczej kwestia sprawdzonej marki i renomy niezawodności.

Klienci, którzy chcą korzystać z floty przez kilka lat, finansując ją leasingiem lub wynajmem długoterminowym, skorzystają na wyższej wartości rezydualnej. W praktyce oznacza ona bowiem, że rata za użytkowanie samochodu będzie niższa. Miesięczna opłata leasingu czy wynajmu w wielu przypadkach tłumaczy się bowiem jako "spłatę utraty wartości pojazdu". Im mniejsza jest ta utrata, tym korzystniejsze warunki finansowania.

Powinniśmy również pamiętać, że choć parametr RV jest dla niektórych z nas nowością, dobrze odzwierciedla on komplet cech, które składają się po prostu na dopracowany, godny polecenia samochód. Wysoka wartość rezydualna oznacza dobre właściwości użytkowe, rozsądnie skalkulowaną cenę zakupu, bezawaryjność, adekwatne wyposażenie i możliwości personalizacji. Wszystko to cechy pożądanego na rynku wtórnym samochodu, który z dużym prawdopodobieństwem po zakończonym okresie eksploatacji w firmie będzie można puścić dalej w świat za korzystną kwotę.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy