Bezpieczeństwo i wygoda. Wszystkie ułatwienia i systemy bezpieczeństwa w nowej Fabii

Co decyduje o bezpiecznej jeździe? Z pewnością jest to sprawny układ hamulcowy, regularnie serwisowanie auta, wykupione ubezpieczenie. Nie bez znaczenia jest także sam sposób prowadzenia. Stosowanie się do przepisów ruchu drogowego, rezygnacja z nadmiernej prędkości to absolutna podstawa, o której powinien pamiętać każdy kierowca. Producenci najnowszych modeli postarali się także, aby podczas prowadzenia wspierały nas najnowsze technologie. Jakie?

Prezentacja partnera

Nowoczesna linia, przestronne wnętrze i powiększony bagażnik - to tylko kilka zalet nowej Skody Fabii Tym na co jednak warto zwrócić uwagę są przede wszystkim rozwiązania wspomagające kierowców w trakcie jazdy. Te godne są samochodów klasy premium. Dzięki nim model prowadzi się nie tylko wygodnie, ale i bezpiecznie. Wirtualny kokpit, łączność na wysokim poziomie, asystenci jazdy... Na co możemy liczyć wsiadając za kierownicę najnowszego modelu?

Wirtualny kokpit i system multimedialny

W nowej Fabii jednym z opcjonalnych rozwiązań jest wysokiej klasy wirtualny kokpit. Dostępny zamiast tradycyjnych zegarów posiada wyświetlacz TFT o przekątnej aż 10,25 cala. Prócz prędkości jazdy, obrotów czy stanu paliwa, znajdziemy tam mapy nawigacyjne. Kierowca ma do wyboru jeden z pięciu trybów wyświetlania.

Z kolei do obsługi urządzeń pokładowych wyposażono samochód w system multimedialny z dotykowym wyświetlaczem o wielkości od 6,5 do 9,2 cala. System ten daje kierowcy łączność ze światem, m.in. dostęp do nawigacji, muzyki, radia czy połączeń telefonicznych. SKODA Connect pozwala także automatycznie wezwać służby ratunkowe w razie wypadku.

Współpraca ze smartfonem

We współczesnym świecie stała łączność jest bardzo ważna, również pod tym względem najnowsza Fabia nas nie zawiedzie. Znajdziemy w niej Phone Box, czyli schowek, w którym bezprzewodowo naładujemy telefon. Potrafi on również wzmacniać sygnał, dzięki czemu będziemy mogli wykonywać połączenia, nawet gdy w danym miejscu mamy słaby zasięg.

Z kolei Smartlink pozwala połączyć samochód z telefonem, dzięki temu zyskamy dostęp do funkcji i pamięci naszego smartfona. To pozwoli nam odtwarzać własną muzykę, odczytywać i pisać wiadomości testowe głosowo, będziemy mogli także słuchać podcastów.

Systemy bezpieczeństwa

Nowa Fabia może być wyposażona aż  w dziewięć poduszek powietrznych współdziałających z trzypunktowymi pasami bezpieczeństwa i zagłówkami, by zminimalizować obrażenia w razie wypadku. By jednak zapobiegać kolizjom, Skoda wyposażyła model w szereg asystentów jazdy.

W pakiecie Travel Assist otrzymamy także m.in. Adaptive Lane Assist, czyli system utrzymywania pojazdu w pasie ruchu, który pomoże zachować płynność jazdy, nawet gdy napotkamy na drodze przeorganizowane na skutek robót drogowych pasy ruchu. Z kolei Front Assist ostrzeże przed kolizją, gdy na jezdni niespodziewanie znajdzie się obiekt, na przykład pieszy. W każdym z powyższych przypadków jeśli nie uda nam się samodzielnie wyhamować, systemy, by uniknąć kolizji, zrobią to za nas.

Systemy bezpieczeństwa

Nie mogło zabraknąć również adaptacyjnego tempomatu, który utrzymuje stałą prędkość jazdy, jednocześnie zachowując bezpieczną odległość od poprzedzającego samochodu. Przyhamuje, gdy na drodze pojawi się przeszkoda, by następnie przyspieszyć do wybranej prędkości. System doskonale radzi sobie w korkach.

Fabia została wyposażona w system rozpoznawania znaków, który przekazuje kierowcy informacje o ograniczeniach i zakazach. Kolejnym ułatwieniem jazdy jest asystent parkowania, czyli Park Assist, który naprowadza samochód na prostopadłe i równoległe miejsca postoju. Potrafi zarówno wjechać, jak i wyjechać w sposób półautonomiczny, wystarczy tylko wcisnąć pedał gazu, a na końcu zahamować.

Inteligentne światła LED

Kolejnym rozwiązaniem, które zadba o bezpieczeństwo zarówno kierowcy i pasażerów, jak i innych uczestników ruchu drogowego, są reflektory z funkcją adaptacyjną. Technologia ta polega na dostosowaniu rozsyłu świateł do zmieniających się warunków na drodze. System rozpoznaje panujące warunki atmosferyczne, otoczenie samochodu oraz zamiary kierowcy, zapewniając optymalną jakość oświetlenia do sytuacji na drodze. Dzięki temu nie oślepimy kierowców jadących z naprzeciwka i sami będziemy mieli wystarczającą widoczność do bezpiecznej jazdy. A to wszystko bez udziału kierowcy - system działa bowiem automatycznie. 

Prezentacja partnera

Wasze komentarze
No hate

Dodawanie komentarzy pod tym artykułem zostało wyłączone

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym, nasyconym nienawiścią komentarzom, niezależnie od wyrażanych poglądów. Jeśli widzisz komentarz w innych serwisach, który jest hejtem – wyślij nam zgłoszenie.

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje