OC i AC od A do Z

Od czego zależy wysokość OC i AC?

Bezszkodowa jazda jest jedną z wielu parametrów wpływających na wysokość składki. Od czego zależy to, ile zapłacimy za OC i AC? Przedstawiamy sposoby, jak wpłynąć na wysokość ubezpieczenia.

Artykuł z ekspozycją partnera

OC i AC - co oferują ubezpieczyciele?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe dla każdego kierowcy i pokrywa szkody, które wyrządzimy innym jako sprawcy. Z kolei Autocasco można wykupić dobrowolnie, by pokryć z niego koszt likwidacji szkód własnych, czyli koszty naprawy swojego pojazdu, które mogą powstać w przypadku wypadku lub kolizji spowodowanych z naszej winy. Ale nie tylko. Wykupując AC w LINK4, polisę zawieramy w formule all risk. Oznacza to, że pojazd chroniony jest nie tylko w razie, gdy sami jesteśmy sprawcami, ale także w przypadku nietypowych szkód i zniszczeń spowodowanych m.in. wandalizmem czy siłami natury. Dodatkowo ubezpieczyciel oferuje pakiet OC z Programem Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony, dzięki czemu w razie awarii możemy liczyć na holowanie czy naprawę opon.

Reklama

Jak liczona jest składka?

Firmy ubezpieczeniowe, wyliczając ceny OC i AC, biorą pod uwagę kilka czynników. Sprawdzają zarówno dane o kierowcy, jak i o pojeździe. Istnieją parametry, na które nie mamy wpływu. Wśród nich wystarczy wymienić wiek właściciela auta czy jego doświadczenie za kierownicą. Ale prócz tego ubezpieczycieli interesuje historia jazdy (liczba spowodowanych przez kierowcę szkód komunikacyjnych), miejsce zamieszkania, a nawet stan cywilny, a także - czym jeździ: ile lat ma auto, jaka jest jego marka czy pojemność silnika.

Wiek i doświadczenie kierowcy

Im młodszy kierowca, tym wyższa składka ubezpieczenia. Znaczenie ma także staż za kierownicą. Statystyki są nieubłagane - najwięcej wypadków powodują właśnie najmłodsi kierowcy. Jak czytamy w raporcie "Wypadku drogowe w Polsce w 2021 roku" przygotowanym przez Komendę Główną Policji, najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. populacji odnotowano wśród kierowców w wieku 18-24 lat (17,7 proc.). Przyczyną niemal 40 proc. wypadków spowodowanych przez tę grupę wiekową było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu.

Jednocześnie często charakteryzuje ich duża skłonność do brawury i ryzyka na drodze. W świetle tych danych nie dziwi zatem fakt, że firmy ubezpieczeniowe wolą się zabezpieczyć wyższą składką. Pocieszające jest natomiast, że już po 24 urodzinach jej wysokość spada. Dodatkowo za bezszkodową jazdę w danym roku, otrzymamy zniżkę.

Reklama

Miejsce zamieszkania

Kolejnym parametrem branym pod uwagę przy wyliczaniu składki jest miejsce zamieszkania. Ta informacja jest bardzo cenna dla ubezpieczyciela, który określa ryzyko wypadku na podstawie statystyk. Pod uwagę brane jest nie tylko województwo, ale nawet miasto czy konkretna ulica, na której mieszka ubezpieczony. Sprawdzane jest natężenie ruchu w okolicy, liczba zarejestrowanych pojazdów, newralgiczne miejsca, w których często zdarzają się kolizje. Kto płaci najwięcej? Tymi pechowcami są właściciele samochodów zarejestrowanych w województwie pomorskim. Im spokojniejsza i rzadziej uczęszczana okolica, tym mniejsza składka ubezpieczenia. Dodatkowo, wykupując ubezpieczenie AC, zostaniemy zapytani o miejsca parkowania w nocy. Im mniejsze ryzyko kradzieży, tym niższa składka, więc na lepsze warunki mogą liczyć właściciele garaży.

Stan cywilny

Znaczenie ma także fakt, czy kierowca posiada rodzinę. Ci, którzy ją mają, uważani są przez ubezpieczycieli za ostrożniejszych. Jadąc w towarzystwie pasażerów, szczególnie dzieci, mniej chętnie dociskamy pedał gazu. Już nawet sam fakt posiadania potomstwa, nawet jeśli nie towarzyszy nam w samochodzie, sprawia, że jesteśmy mniej skłonni do ryzyka. Zmiana stanu cywilnego (rozwód) może wpłynąć na wysokość ubezpieczenia w kolejnym roku.

Parametry auta

Jak zostało wspomniane na początku, istotne są nie tylko dane dotyczące kierowcy, ale również pojazdu, jakim się porusza. Zostaniemy zatem zapytani m.in. o rok produkcji, markę i model. Najwyższe składki pracą kierowcy BMW, uważani za brawurowych. Bardzo ważną informacją dla ubezpieczyciela jest pojemność silnika. Im większa, tym więcej zapłacimy. Dodatkowo przy wyliczaniu składki AC znaczenie ma także wiek i wartość naszego pojazdu.

Nie chodzi tu o to, by ze względu na ubezpieczenie zmieniać miejsce zamieszkania. Zniżkę można dostać za bezszkodową jazdę. Ubezpieczyciele oferują również atrakcyjne ceny w przypadku zakupu pakietu, dlatego jeśli planujemy posiadać również AC, wykupmy je w tym samym czasie co OC. Lepiej nie korzystać z opcji rozłożenia płatności na raty, w takim przypadku niestety będziemy musieli zapłacić więcej. Na koniec pamiętajmy, by zwrócić uwagę nie tylko na cenę, ale i zakres usług. Czasami za bezpieczeństwo i wygodę, warto zapłacić więcej.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy