Sensacja. Hołek przegrał z Dąbrowskim

Krzysztof Hołowczyc z rosyjskim pilotem Konstantynem Żylcowem zajmują dziewiąte miejsce po dwóch etapach rajdu Dakar wśród 147 załóg samochodów terenowych.

Liderem został triumfator poprzedniej edycji imprezy Francuz Stephane Peterhansel.

Rewelacją dnia uznano załogę byłych motocyklistów, warszawiaków Marka Dąbrowskiego i Jacka Czachora, którzy odcinek specjalny z San Luis do San Rafael w Argentynie długości 433 km pokonali w czasie 4:23.53, plasując się na 11. pozycji.

Na 13. sklasyfikowany został Hołowczyc (problemy nawigacyjne oraz dwie przebite opony ), a na 18. jego uczeń Martin Kaczmarski.

Swoje 62. etapowe zwycięstwo w rajdzie Dakar odniósł Peterhansel. Drugi na etapie ze stratą 46 sekund Hiszpan Carlos Sainz awansował na pozycję wicelidera.

Kapitan Poland National Team Rafał Sonik, jedyny reprezentant kraju w gronie 40 quadowców ukończył drugi etap na trzecim miejscu i awansował na trzecią pozycję w klasyfikacji generalnej.

Poniedziałkowy odcinek specjalny długości 359 km najszybciej w czasie 4:40.37 pokonał Yamahą ubiegłoroczny triumfator najtrudniejszego na świecie rajdu terenowego Marcos Patronelli. Argentyńczyk został liderem po dwóch etapach. Ma trzy minuty 50 sekund przewagi nad rodakiem Lucasem Bonetto i sześć minut sześć sekund nad Sonikiem.

Wśród 174 motocyklistów 13. miejsce zajął Jakub Przygoński i w klasyfikacji generalnej jest 14. Prowadzi Hiszpan Joan Barreda Bort.

Mimo usilnych starań mechaników, wczorajsza awaria silnika ciężarówki Tatra, którą w Rajdzie Dakar jedzie Jarek Kazberuk okazała się na tyle poważna, iż nie udało jej się usunąć po zakończonym pierwszym odcinku.

We wtorek trzeci etap z San Rafael do San Juan. Trasa dojazdowa ma 292 km, zaś długość odcinka specjalnego jest zróżnicowana: 301 km dla samochodów i ciężarówek oraz 373 km dla motocykli i quadów.