Polskie drogi

Widzisz białe auto dostawcze niedaleko przejścia dla pieszych? Lepiej uważaj

Policja ma swoim arsenale szereg sprzętów, którymi bierze na celowników kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Wśród nich jest RSD, czyli Ruchome Stanowisko Dowodzenia. Czym jest ten pojazd, jak go rozpoznać i czy kierowcy muszą się go obawiać?

Policjanci z Mysłowic prowadziła ostatnio działania pod hasłem "Bezpieczny Pieszy". Tym razem policjanci wspierani byli przez Ruchome Stanowisko Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Mundurowi odnotowali w sumie 49 wykroczeń.

Uwaga na białe auto dostawcze z masztem

Policjanci  obserwowali skrzyżowania, przejścia dla pieszych i główne ciągi komunikacyjne. Wykorzystując możliwości Ruchomego Stanowiska Dowodzenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, nagrywali niebezpieczne zachowania na przejściach.

Ruchome Stanowisko Dowodzenia to nieoznakowany, biały samochód dostawczy. Można go rozpoznać po wysokim, wysuwanym maszcie z kamerami. To właśnie te kamery stanowią podstawą "broń". Z ich pomocą policjanci nagrywają ruch drogowy, a o popełnionych wykroczeniach informują kolejny patrol, który zatrzymuje wskazany samochód i wystawia kierowcy mandat.

Reklama

W trakcie działań policjanci odnotowali w sumie 39 wykroczeń popełnionych przez kierujących i 10 przez pieszych. Najczęstszym naruszeniem było przekroczenie prędkości oraz wyprzedzanie w rejonie przejść dla pieszych. Piesi najczęściej przechodzili przez jezdnię w niedozwolonym miejscu.

Mandaty za wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych

Warto przypomnieć, że taryfikator mandatów bardzo "słono" wycenia wykroczenia popełniane w rejonie przejść dla pieszych. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt zamieszania z przepisami dotyczącymi pieszych. Interpretacja tego, kiedy pieszych staje się "wchodzący" na przejście jest dowolna i zależy od policjanta czy - w razie odmowy przyjęcia mandatu - sędziego. A wyroki w bardzo podobnych sprawach zapadają bardzo różne.

Mandaty dla kierowców za wykroczenia w rejonie przejść dla pieszych:

  • Za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych lub wchodzącemu na to przejście grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za wyprzedzanie pojazdu na przejściu dla pieszych, na którym ruch nie jest kierowany, lub bezpośrednio przed tym przejściem grozi mandat karny w wysokości 1500 zł.
  • Za naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu określonego znakiem drogowym grozi mandat karny w wysokości 1000 zł. 
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama