Polskie drogi

Uwaga, świetna pogoda. To wtedy dochodzi do tragedii!

Przykładem mitu, który funkcjonuje w społeczeństwie jest przeświadczenie, że podczas dobrych warunków pogodowych jest bezpieczniej na drodze. W oparciu o dane statystyczne z ubiegłorocznych wakacji policja obala ten mit.

Wśród wszystkich wypadków drogowych, do których doszło podczas wakacji w 2018 roku ponad 76% miało miejsce podczas dobrych warunków atmosferycznych.

Prawie 85% to zdarzenia w ciągu dnia - przy naturalnym świetle. Blisko 84% wypadków miało miejsce na suchej nawierzchni.

Przestrzegamy zatem, że im lepiej w pogodzie tym gorzej na drodze. Powód?

Oczywiście, droga hamowania na suchej nawierzchni jest znacznie krótsza niż na mokrej, nie ma również zagrożenia poślizgiem wywołanym aquaplaningiem. Kierowcy zdają sobie z tego sprawę i... rozwijają większe prędkości. Do tego dochodzi zmęczenie wysoką temperaturą, słońcem oraz często długą drogą.

Reklama

To wszystko powoduję, że w sytuacji zagrożenia kierowca reaguje zbyt późno i zbyt wolno. W efekcie często manewry obronne są bezskuteczne i dochodzi do poważnych wypadków.

Swoje robi również znużenie często długimi, wakacyjnymi wyjazdami. Gdy po kilku godzinach monotonnej jazdy autostradą, nagle trzeba wykonać manewr ratunkowy, jest to bardzo trudne. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do najechania na poprzedzające pojazdy nawet bez hamowania. Szczególnie narażeni na takie wypadki są kierowcy ciężarówek, których koncentracja spada wraz z czasem jazdy z prędkościami rzędu 90-100 km/h.

Policja/Interia.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama