Masa nieprawidłowości w przewozach osób
Brak licencji na taksówkarskiej i fałszywe prawa jazdy to jedne z najczęstszych nieprawidłowości stwierdzonych u świadczących przewóz osób w Warszawie w pierwszym kwartale 2021 r. - przekazała rzeczniczka ratusza Karolina Gałecka. Około 45 proc. kontroli kończyło się stwierdzeniem nieprawidłowości.
Rzeczniczka stołecznego magistratu poinformowała, że mimo obowiązywania tzw. lex Uber, czyli ustawy porządkującej funkcjonowanie przewozu osób, nieprawidłowości przy świadczeniu tych usług pozostały.
"W 2020 r. wyniki kontroli przewoźników świadczących przewóz osób były złe - w ok. 40 proc. przypadków stwierdzono nieprawidłowości" - powiedziała i dodała, że również w trzech pierwszych miesiącach 2021 r. wyniki ciągle są złe. "Nadal ok. 45 proc. kontroli kończy się stwierdzeniem nieprawidłowości" - podała.
"Kierowcy świadczą usługi warszawiakom bez licencji taksówkarskiej, posługują się fałszywym prawem jazdy lub w ogóle nie mają uprawnień do kierowania pojazdem. Spora część kierowców nie ma aktualnych badań lekarskich oraz psychologicznych i ciągle zdarzają się przypadki kierowania samochodem pod wpływem środków odurzających" - wyliczyła.
Poinformowała, że łatwość zamawiania przewozu osób poprzez aplikację na smartfony nie powinna uśpić czujności. "Patrząc na wyniki kontroli nie ma gwarancji, że kierowca świadczący usługi przewozu osób bezpiecznie dowiezie pasażera do celu" - oceniła.
"Dlatego Prezydent m.st. Warszawy jako organ licencyjny, działając we współpracy ze służbami kontrolnymi, czyli z Policją, Urzędem Kontroli Skarbowej, Strażą Graniczną i Inspekcją Transportu Drogowego prowadzi czynności kontrolne również w 2021 r. Celem kontroli było sprawdzenie legalności prowadzenia przewozu osób samochodem osobowym i taksówką na terenie m.st. Warszawy oraz przestrzeganie przez przewoźników obowiązujących norm prawnych obowiązujących podczas wykonywania transportu drogowego" - tłumaczyła.
Zaznaczyła, że statystki kontroli nie są zadawalające. "W pierwszym kwartale br. przeprowadzono 267 czynności sprawdzająco-kontrolnych, które w 119 przypadkach zakończyły się stwierdzeniem nieprawidłowości" - powiedziała.
Wskazała, że 68 kierowców wykonywało transport drogowy osób bez licencji, podszywając się pod warszawskie taksówki, 3 kierowców (obcokrajowców) legitymowało się fałszywym prawem jazdy, 5 kierowców nie posiadało uprawnień do kierowania pojazdami, 1 kierowca był pod wpływem środków odurzających, a 58 kierowców nie miało badań lekarskich i psychologicznych. "Tylko w 12 z 80 przypadków pośrednik przy przewozie osób zlecił transport osób przedsiębiorcom, którzy posiadali licencje" - podała.
"Ponadto, w czasie działań kontrolnych sprawdzono tylko pod kątem przepisów ruchu drogowego 112 kierowców pojazdów +podszywających się pod przewóz taxi+. Stwierdzono, że 15 kierowców było bez uprawnień do kierowania, 2 kierowców było pod wpływem środków odurzających, 11 kierowców (obcokrajowców) legitymowało się fałszywym prawem jazdy, a jeden z nich był poszukiwany oraz zatrzymano 13 dowodów rejestracyjnych ze względu na stan techniczny pojazdów" - przekazała.
Dodała, że prezydent m.st. Warszawy na podstawie protokołów kontroli przekazanych przez służby kontrolne w I kwartale br. wydał 27 ostrzeżeń i 22 decyzje cofające licencję na transport drogowy osób samochodem osobowym i taksówką.
***