Polskie drogi

Czy można dostać mandat z kamery monitoringu? Sprawdziliśmy

Wielu kierowców zadaje sobie pytanie, czy można dostać mandat na podstawie nagrania z kamery miejskiego monitoringu. Takich kamer jest coraz więcej i jeszcze niedawno służyły wyłącznie kwestiom bezpieczeństwa. Ale to się zmienia i dziś w niektórych miastach kierowcy mogą zostać ukarani na podstawie wideo z kamery monitoringu. Tak jest np. w Krakowie.

Oczywiście, nie wszystkie wykroczenia popełniane przez kierowców będą karane na podstawie nagrania z kamery monitoringu. W Krakowie ścigane w ten sposób jest tylko jeden typ łamania przepisów. Chodzi o buspasy.

Jazda buspasem. Komu wolno i jaki grozi mandat?

Buspasami poruszać się mogą autobusy, taksówki, motocykle i samochody bezemisyjne. Pozostałym uczestnikom ruchu nie wolno się nimi poruszać - grozi za to mandat karny w wysokości 100 zł i 5 punktów karnych. Niektórym zdarza się zaryzykować, zwłaszcza w godzinach szczytu i gdy horyzoncie nie widzą oznakowanego radiowozu. Można się zdziwić, ale takich “spryciarzy" jest na drogach wielu.

Reklama

Buspasy w Krakowie. Tak ZTP i Policja pilnują porządku

Kraków w ostatnich latach grzęźnie w gigantycznych korkach, za które odpowiedzialne są zarówno remonty, jak i nowa organizacja ruchu, pełna zwężeń, wysepek i kontrapasów dla rowerzystów. Próbując ratować sytuację komunikacji publicznej, ZTP wyznacza buspasy, ale i one nie wiele pomagają. Np. na Alejach Trzech Wieszczów buspas notorycznie jest korkowany przez... autobusy. 

Gdy do tego dołożymy kierowców łamiących przepisy i jeżdżących po buspasach otrzymamy pełen obraz miasta dotkniętego komunikacyjnym paraliżem. 

ZTP próbuje walczyć z kierowcami, którzy w sposób nieuprawniony jeżdżą buspasami. Są one pod stałym nadzorem kamer monitoringu, a podgląd w czasie rzeczywistym pozwala operatorowi Centrum Zarządzania Ruchem i policjantowi z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Krakowie egzekwować popełnione przez kierowców wykroczenia.

Mandat z kamery monitoringu. Kara dotknie każdego

Po ujawnieniu auta, które nie powinno poruszać się po buspasie, funkcjonariusz łączy się z jednostkami działającymi “w terenie", opisując wytypowany pojazd. Niedługo później samochód zostaje zatrzymany, a kierowca ukarany mandatem w wysokości 100 zł i 5 punktami karnymi. Jeżeli osoby popełniającej wykroczenie nie uda się zatrzymać, wówczas zostaje sporządzony wykaz, a informacja zostaje przekazana dalej. Tym sposobem żaden kierujący uwieczniony na kamerze nie będzie mógł uniknąć konsekwencji.

Jazda buspasem jest niebezpieczna. Łatwo stracić prawo jazdy

Mając to na uwadze, trzeba również dodać, że każdy buspas ma swój początek i koniec. Policja ostrzega, że kierowca, który bezprawnie przejedzie kilkoma buspasami z rzędu, zostanie ukarany kilkukrotnie. Na dobrą sprawę, dla kierowcy posiadającego uprawnienia dłużej niż rok, pięć takich przejazdów wiąże się z utratą uprawnień. W przypadku niedoświadczonego kierowcy, który uprawnienia do kierowania posiada krócej niż 12 miesięcy, wówczas wystarczą tylko cztery takie wykroczenia.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy