OC i AC od A do Z

Ubezpieczyciel dowie się, ile masz punktów karnych. Zmiany w przepisach już weszły w życie

Artykuł z ekspozycją partnera

Wraz z wejściem w życie nowego taryfikatora mandatów na rok 2022, wzrosły kary dla kierowców - w niektórych przypadkach nawet kilkukrotnie. Grzywny mają działać zapobiegawczo i odstraszająco, a widmo utraty kilku tysięcy złotych w założeniu ma skutkować tym, iż wielu kierowców ściągnie nogę z gazu i zwolni. W ostatnim czasie zmian zaszło jednak więcej, a jedną z najbardziej istotnych pozostaje możliwość wglądu przez towarzystwa ubezpieczeniowe do bazy CEPiK i dostęp do punktów karnych kierowcy. Co to oznacza w praktyce?

Reklama

Nowy czynnik, który wpływa na wysokość składki OC

Reklama

Ustalanie wysokości składki ubezpieczenia OC to indywidualna kwestia towarzystwa ubezpieczeniowego, ponieważ nie ma w tym zakresie żadnych narzuconych odgórnie przepisów. W efekcie każdy ubezpieczyciel samodzielnie kalkuluje ryzyko i decyduje o wysokości należnej do zapłaty stawki.

O wysokości składki za ubezpieczenie OC decyduje wiele aspektów: przebieg, pojemność silnika, sposób użytkowania pojazdu, ale też miejsce zamieszkania właściciela samochodu, jego wiek, czas posiadania prawa jazdy czy historia ubezpieczeniowa. Od 17 czerwca 2022 roku towarzystwa ubezpieczeniowe mogą brać pod uwagę kolejny czynnik, czyli liczbę zgromadzonych przez kierowcę punktów karnych.

W efekcie zmian kierowcy, który jeżdżą bezpiecznie, mogą liczyć na niższe OC. Działa to jednak również w drugą stronę: wszyscy ci, którzy łamią przepisy i gromadzą na swoim koncie punkty karne, muszą wziąć pod uwagę, iż obowiązkowa składka za ubezpieczenie OC samochodu wzrośnie.

Więcej punktów karnych, wyższa składka OC

Wyższą składkę za ubezpieczenie OC zapłacą więc teraz nie tylko ci kierowcy, którzy doprowadzili do stłuczki, wypadku bądź innego zdarzenia drogowego, ale również ci, którzy mogą pochwalić się bezwypadkową jazdą, ale otrzymali mandat i punkty karne za rażące przewinienia. Czyli np. przekroczyli dozwoloną prędkość, przejechali przez skrzyżowanie na czerwonym świetle czy wyprzedzali w niedozwolonym miejscu i zostali zatrzymani przez policję.

Towarzystwa ubezpieczeniowe otrzymują informacje o ilości punktów karnych aktualnych na dzień zawierania umowy ubezpieczenia ( a warto pamiętać, że zachowują one teraz ważność przez dwa lata).

Liczba zgromadzonych na koncie punktów karnych jest więc kolejnym czynnikiem, który decyduje o wysokości płaconej przez posiadaczy pojazdów obowiązkowej składki OC. Można więc zaryzykować twierdzenie, iż oferty poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych będą jeszcze wyraźniej się od siebie różnić - dochodzi bowiem kolejna informacja, która będzie brana pod uwagę w procesie oceny ryzyka.

Wysokość składki to jednak nie wszystko, co warto wziąć pod uwagę podczas poszukiwań atrakcyjnej oferty OC. Równie ważne są usługi assistance. Dają one szereg korzyści dla kierowców - większych bądź mniejszych w zależności od tego, na jaką opcję się zdecydujemy. Niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. możliwość wymiany uszkodzonej opony na koło zapasowe na miejscu zdarzenia, holowanie po wypadku na dłuższy dystans niż konkurencja czy udostępnienie auta zastępczego na dzień dłużej niż w przypadku innych towarzystw ubezpieczeniowych. Takie rozwiązanie proponuje swoim klientom LINK4.

Przepisy ruchu drogowego powinien znać każdy kierowca. Aby uchronić się przed mandatami, punktami karnymi i wyższą składką OC, wystarczy ich przestrzegać - tutaj nie ma mowy o żadnych zaskoczeniach.

Artykuł z ekspozycją partnera

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy