Wnętrze samochodu: jak je mądrze spersonalizować?

Kupując nowy samochód, przyszli właściciele coraz częściej decydują się na personalizację jego wnętrza. Jedni robią to dla kaprysu i lepszego samopoczucia, inni z bardziej praktycznych pobudek. Jak zrobić to mądrze, by za jakiś czas nie żałować wydanych pieniędzy?

Personalizacja - co to właściwie znaczy?

Personalizacja samochodu polega na takim dostosowaniu jego cech, by w pełni odpowiadały potrzebom i gustowi właściciela. Jest to zatem każda zmiana, którą wprowadzamy w wyglądzie i funkcjonalności samochodu po to, by uczynić go bardziej dostosowanym do nas samych. W ludzkiej naturze leży chęć wyróżnienia się.  Jak to zrobić w epoce produktów masowych, wytwarzanych według jednej sztancy? Jak sprawić, by mój samochód był unikatowy? Frakcja "umiarkowanych" zadowala się nietypowym kolorem lakieru, unikatowy wzorem obręczy kół,  czy naklejką z zabawnym napisem. "Ekstremiści" poddają swoje maszyny wizualnemu tuningowi, nie raz bardzo odważnemu, narażającemu właściciela auta na szyderstwa i oskarżenia o "robienie wiochy". Od pewnego czasu istnieje też trzecia możliwość - skorzystania z bogatej oferty personalizacji, z którą spieszą producenci samochodów.

Reklama

Powiedz mi kim jesteś, a zdradzę czego potrzebujesz w samochodzie

 Zanim zaczniesz myśleć o konfiguracji samochodu, zastanów się, czego tak naprawdę od niego oczekujesz? Temu procesowi warto poświęcić trochę więcej czasu. Na spokojnie zanotuj na kartce informacje na temat tego, do czego będziesz wykorzystywał swój nowy nabytek i spróbuj zdefiniować swoje potrzeby. Przydatna może okazać się strona internetowa marki, na której znajdziesz listę dostępnych opcji - ten zabieg pomaga w uruchomieniu wyobraźni. Dla przykładu: jeśli jesteś facetem i w dodatku singlem, powinieneś zainwestować w rozwiązania, które przydadzą ci się na co dzień. Z pewnością masz smartfona, a walka z licznymi kablami przyprawia cię o frustrację. W tej sytuacji pomocne okaże się dokupienie bezprzewodowej ładowarki do telefonu, która poprawi twoją mobilność i sprawi, że nie stracisz kontaktu ze światem podczas podróży na koncert czy wakacje. Możesz także pomyśleć o przyciemnieniu szyb czy skórzanej tapicerce po to, by twój samochód prezentował się jeszcze bardziej elegancko i robił wrażenie na znajomych. Jeśli natomiast jesteś początkującym kierowcą i rozważasz zakup pierwszego samochodu - przemyśl, co sprawia ci największą trudność na tym etapie i jak szybko uda ci się te problemy wyeliminować? Jeżeli wierzysz, że już za kilka miesięcy uda ci się pokonać lęk przed zatłoczonymi parkingami, nieporozumieniem będzie inwestowanie w systemy ułatwiające manewr parkowania. Jeśli zaś uważasz, że warto zainwestować w swój komfort przez kilka kolejnych lat, z bogatej oferty np. Forda Focusa wykupisz kamerę cofania z szerokim polem widzenia i czujniki parkowania z przodu i z tyłu za mniej niż 2500 złotych.  

Czy da się taniej?

Nabywcy często rezygnują z wertowania katalogów producenta skarżąc się, że pokrowce na fotele czy ładowarki do smartfonów zdecydowanie taniej kupić można w Internecie. To prawda. Trzeba jednak pamiętać, że oferowany przez dealerów sprzęt został zaaprobowany przez producenta i posiada wszelkie niezbędne homologacje. Oznacza to, że w razie jakichkolwiek problemów nie musimy się martwić o utratę gwarancji na pojazd ani... bezpieczeństwo. Kto będzie w stanie zagwarantować, że kupiony "w Internecie" pokrowiec nie spowoduje nieprawidłowego działania bocznej poduszki powietrznej? Co więcej - duża część proponowanych przez producentów rozwiązań pozwala w prosty i elegancki sposób rozwiązać wiele trapiących kierowców problemów dnia codziennego.  

Za te "gadżety" warto dopłacić!

Wśród błahostek, które zdecydowanie ułatwią zimową eksploatację są np. gumowe "dywaniki" z wysokim rantem chroniącym wykładzinę podłogową przed wodą. Nie sposób też wyobrazić sobie wnętrza współczesnego samochodu bez funkcjonalnego radioodtwarzacza. Przykładowo - w katalogu nowego Forda Focusa, znajdziemy sprzęt, który poza doskonałą jakością dźwięku, umożliwia także sterowanie głosem i to w języku polskim! W przypadku, debiutującego właśnie w salonach nowego Focusa, warto też zwrócić uwagę na inny przydatny gadżet - montowaną na konsoli środkowej bezprzewodową ładowarkę do smartfonów z technologią Qi (technologia ładowania indukcyjnego). Urządzenie rozpoczyna ładowanie, gdy tylko umieścimy smartfon na podstawie i automatycznie przełącza się w tryb czuwania, gdy bateria jest w pełni naładowana. W celu zapewnienia większego bezpieczeństwa ładowarka wyłącza się, jeżeli w kontakt z podstawą ładowania wejdą monety lub inne metalowe przedmioty. Fani najnowszych technologii powinni też zwrócić uwagę na liczbę gniazdek, które służyć mogą do ładowania dodatkowych urządzeń mobilnych. W Focusie mamy np. możliwość wyboru specjalnej konsoli środkowej z przesuwanym podłokietnikiem, schowkiem i dwoma dodatkowymi gniazdami 12V. Dzięki nim w czasie rodzinnych podróży unikniemy sporów o to, czyje urządzenie mobilne wymaga aktualnie najpilniejszego doładowania...

 Innym ukłonem w stronę miłośników technologii cyfrowych są aplikacje oferujące łączność ze swoim pojazdem z poziomu smartfona. Usługę taką oferuje np. rozwiązanie o nazwie Ford Pass Connect. Dzięki niemu z poziomu telefonu komórkowego można chociażby zdalnie zamknąć samochód, otworzyć szyby, by zawczasu przewentylować wnętrze czy - dzięki usłudze lokalizacji - odnaleźć nasze auto na zatłoczonym parkingu. Kierowca zdalnie może też sprawdzić takie informacje, jak np.: poziom paliwa czy otrzymać raport o stanie pojazdu. Dzięki aplikacji auto może np. zdalnie poinformować nas o konieczności wymiany oleju czy przepalonej żarówce!   Amerykańska marka, jako jedna z nielicznych w segmencie aut kompaktowych, oferuje też takie udogodnienia, jak podgrzewana przednia szyba. Jej zalety docenimy zwłaszcza w jesienne wieczory (parowanie) i zimowe poranki, gdy przyjdzie nam mierzyć się z lodem i śniegiem. Warto rozważyć taką inwestycję szczególnie w zestawie z oferowanym przez Forda pakietem winter oferującym podgrzewane dysze spryskiwaczy i... podgrzewaną kierownicę. W tym segmencie rynku to prawdziwy ewenement. Jak widać - wybór opcji, gadżetów i udoskonaleń jest naprawdę szeroki. Wszystko zależy od tego, co kto lubi i na jakie modyfikacje nas stać. Przed wyborem warto zasięgnąć opinii doradców w salonie: oni doskonale wiedzą, co najlepiej się sprzedaje i czego najczęściej brakowało innym klientom w podstawowych wersjach!


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy