Jakie technologiczne rozwiązania sprawiają, że podróżujemy wygodniej i bezpieczniej?

Lubimy podróżować wygodnie oraz bezpiecznie – to dość oczywiste. Z tego powodu producenci samochodów stawiają na różnorodność dodatków oferowanych we współczesnych samochodach, które mogą ułatwić i umilić nam podróż.

Co decyduje o komforcie podczas podróży samochodem? Z pewnością dobrze zestrojone zawieszenie, wygodne i zapewniające dobre podparcie fotele, a także wydajna klimatyzacja. Te elementy mają duży wpływ na nasze samopoczucie, szczególnie podczas dłuższych podróży. To z kolei przekłada się na bezpieczeństwo - zrelaksowani i nie zmęczeni uważniej obserwujemy drogę i możemy szybciej zareagować na potencjalne niebezpieczeństwo. A co jeszcze wpływa na bezpieczeństwo? Z pewnością poduszki powietrzne i systemy takie jak ABS. Współczesne samochody oferują jednak znacznie więcej elementów, które wpływają nasz komfort i spokój podczas podróży. Można powiedzieć wręcz, że auta stają się inteligentne - potrafią monitorować otoczenie, ostrzegać nas, a nawet wyręczać! I nie mówimy tu bynajmniej o pojazdach luksusowych, ale popularnych, jak na przykład Ford Focus. Coraz większą popularność zdobywa na przykład adaptacyjny tempomat - system, który wykrywa pojazdy znajdujące się przed nami i potrafi utrzymywać za nimi bezpieczny dystans. Wystarczy ustawić jak szybko chcemy jechać i można dać nogom odpocząć - auto samodzielnie będzie utrzymywało zadaną prędkość, chyba, że dogonimy inny pojazd. Wtedy dostosuje do niego swoje tempo i będzie utrzymywać bezpieczny dystans. Nawet jeśli kierowca przed nami zacznie gwałtownie hamować, dobry adaptacyjny tempomat zatrzyma w porę nasz samochód. Innym bardzo przydatnym systemem jest ten wspomagający utrzymanie pojazdu na pasie ruchu. Specjalna kamera wykrywa linie na drodze i nie pozwala nam na przypadkowe wyjechanie poza nie. Bardziej zaawansowane wersje tego układu wręcz dbają o to, abyśmy jechali środkiem swojego pasa. W niektórych modelach funkcja ta współpracuje z adaptacyjnym tempomatem, dając namiastkę podróżowania autonomicznym samochodem. Nadal musimy trzymać ręce na kierownicy i obserwować sytuację na drodze, ale jeśli na przykład zagapimy się i nie zauważymy, że droga zaczyna skręcać, auto samo bezpiecznie poprowadzi nas po łuku.

Reklama

To są właśnie elementy poprawiające nasz komfort i bezpieczeństwo we współczesnych samochodach - przejmujące za nas niektóre czynności, albo dające świadomość, że w razie naszego błędu, one w porę zareagują. Warto też wspomnieć o takich asystentach, jak system ostrzegający o ryzyku kolizji - auto przez cały czas "obserwuje" sytuację przed nami i jeśli wykryje, że nagle zaczynamy zbliżać się do innych pojazdów, a my ciągle trzymamy nogę na pedale gazu, ostrzeże nas, a w razie braku reakcji sam uruchomi hamulce. Inny z kolei monitoruje sytuację na sąsiednich pasach za nami, informując o pojazdach, które mogły się znaleźć w martwym polu lusterek. Idźmy dalej. Czy zdarzyło się wam kiedyś zacząć zastanawiać jakie ograniczenie prędkości obowiązuje na drodze, którą jedziecie? Z pewnością tak, ale to już nie problem - dzięki odpowiedniej kamerze samochody potrafią rozpoznawać mijane znaki informujące o ograniczeniu, więc możemy to sprawdzić zerkając na ekran komputera pokładowego. A może nie lubicie parkować w ciasnych miejscach? Sprawę rozwiązuje asystent parkowania - obecne systemy są na tyle dobre, że jeśli jest możliwe wjechanie autem w daną lukę, to one podołają temu zadaniu. Niektórzy producenci idą o krok dalej i na przykład w nowym Focusie Ford zastosował system, który przejmuje kontrolę nie tylko nad kierownicą, ale również nad pedałami gazu, hamulca oraz nad automatyczną skrzynią biegów. Tym, czego również nie lubi wielu kierowców, jest jazda po zmroku. Obecnie jednak coraz więcej samochodów ma adaptacyjne reflektory LED, które naprawdę dobrze oświetlają drogę, automatycznie sterują światłami drogowymi i mogą nawet dostosowywać się do aktualnej sytuacji, aby nie oślepiać innych kierowców, ale jednocześnie zapewniać nam jak największą widoczność. A gdybyśmy podczas takiej jazdy w nocy zaczęli zasypiać? To też jest monitorowane - auto ostrzeże nas i zaleci przerwę w podróży. Jeszcze niedawno samochody, które "widzą" co się dzieje wokół nich i potrafią reagować na sytuację na drodze wydawały się być pieśnią bliżej nieokreślonej przyszłości. Obecnie wszystkie wymienione elementy nie tylko są już dobrze znane, ale nie są przy tym zarezerwowane dla najdroższych modeli na rynku. Tak jak wspominaliśmy wcześniej, możemy go znaleźć nawet w popularnych kompaktach, jak na przykład Ford Focus. Decydując się na nowy samochód pamiętajcie więc, że obecnie komfort i bezpieczeństwo, to nie tylko wygodne zawieszenie i komplet poduszek powietrznych. Nie trzeba też kupować luksusowej limuzyny, aby cieszyć się samochodem, który będzie pomagał nam i ostrzegał podczas podróży.
.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama