Kia Platinum Cup – Poznań wskazuje mistrza

Tor Poznań, który w tym roku będzie gościł trzecią rundę Kia Platinum Cup, już po raz dwudziesty pierwszy będzie areną zmagań kierowców walczących na pokładach wyścigowych Picanto. Co więcej, tylko raz w historii serii mistrz Polski nie wygrał wyścigu podczas krajowej rundy, co zapowiada jeszcze ciekawszą rywalizację w dniach 15-17 czerwca podczas której obecny będzie także Kuba Przygoński.

Domowa runda czempionatu, który w tym roku odwiedza m.in. tory, gdzie rywalizują kierowcy F1, jest jedyną okazją, by polscy kibice mogli zobaczyć zaciętą walkę wyścigowych Picanto. Rywalizacja w KPC niejednokrotnie kończy się minimalnymi różnicami czasowymi, co bardzo dobrze pokazuje obecny sezon. Jedynie w drugim wyścigu na Hungaroringu czołową trójkę dzieliły więcej niż dwie sekundy. Dodając do tego fakt, że każdy z zawodników zna Tor Poznań jak własną kieszeń, może okazać się, że o losach podium będą decydować najmniejsze ułamki sekund. Kibiców poza wyścigowymi emocjami czekają także pokazy driftu w wykonaniu Kuby Przygońskiego. Kierowca Orlen Team po wywalczeniu drugiego miejsca w Rajdzie Kazachstanu pojawi się na Torze Poznań.

Reklama

- W zeszłym roku spędziłem na Torze Poznań bardzo dużo czasu i podobnie jak reszta stawki znam go jak własne podwórko. Rywalizacja z pewnością będzie zacięta - zapowiadał poznańską rundę Dawid Borek, zwycięzca pierwszego wyścigu na Red Bull Ringu.

Rywalizacja w Przeźmierowie rozpocznie się już w czwartek, na który zaplanowano dwa 30-minutowe treningi. Piątek będzie stał pod znakiem pierwszych dwóch sesji kwalifikacyjnych. 20-minutowe Q1 zaplanowano na 10:10, a 15-minutowe Q2 rozpocznie się o 14:10. W sobotę kierowcy Kia Platinum Cup otworzą zmagania na torze Poznań. Walkę o pole position zaplanowano na 8:35, po której kierowcy będą mieli blisko pięć godzin na ostatnie przygotowania do pierwszego wyścigu, który wystartuje o 14:05. W drugim wyścigu zawodnicy powalczą w niedzielę od 14:35 i po pokonaniu dwunastu okrążeń poznamy zwycięzcę trzeciej rundy tegorocznych mistrzostw.

Historia Toru Poznań sięga 1974 roku, gdy na posiedzeniu prezydium zarządu Automobilklubu Wielkopolski pojawił się pomysł wykorzystania starych pasów startowych lotniska Ławica do budowy toru samochodowego. Pomysł szybko przerodził się w czyny i w 1975 roku rozpoczęto budowę obiektu, którego otwarcie nastąpiło pierwszego grudnia 1977 roku. Nitka tory mierzy 4083 metry i składa się z czternastu zakrętów: dziewięciu prawych i pięciu lewych. Oficjalny rekord toru ustanowił w 2011 roku Tomas Kostka, który za kierownicą Mercedesa-Benza C-Klasse DTM przejechał okrążenie w czasie 1:24,401.

Liderem Kia Platinum Cup po dwóch rundach jest Konrad Wróbel, który wygrał trzy z czterech rozegranych wyścigów i ma w swoim dorobku 282 punkty. Drugi jak na razie jest obecny mistrz Polski Kamil Serafin, który traci do Wróbla 25 punktów. Kolejne pozycje zajmują Filip Tokar, Dawid Borek i Lukas Keil, a ponad dwieście punktów zgromadzili także Nikodem Wierzbicki i Aleksander Olejniczak.

- Mam bardzo duży apetyt na dobry wynik. W Poznaniu wszyscy jadą na maksimum, ponieważ znamy każdy kawałeczek toru i staramy się wykorzystać go do granic możliwości. Nastawiam się na ostrą walkę. Wiem, że każdy chce jak najlepiej pokazać się w domowej rundzie, ale jestem dobrej myśli - mówił Filip Tokar.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy