Dlaczego warto kupić samochód ekologiczny
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się samochody ekologiczne, szczególnie te z napędem hybrydowym. Jakie są korzyści z ich użytkowania?
Realne oszczędności czy tylko nowa moda - choć auta hybrydowe stają się coraz powszechniejsze, nadal tylko niewielki odsetek kierowców miał okazję się z nimi zetknąć. Dlatego też trudno im odpowiedzieć na pytanie na ile opłacalny w ich przypadku byłby zakup takiego samochodu.
Głównym założeniem hybrydy jest zastosowanie silnika elektrycznego, który wspomaga pracę jednostki spalinowej. Dzięki temu podczas delikatnego obchodzenia się z gazem możemy poruszać się korzystając tylko z prądu zmagazynowanego w bateriach. Najłatwiej wykorzystać tę przewagę podczas jazdy po mieście - nieduże prędkości, częste postoje na światłach i korki to warunki, w których łatwo o sytuację, w której wystarczy nam sama moc "elektryka".
Nie jest jednak prawdą, że hybrydy są oszczędne jedynie w mieście. Pamiętajmy bowiem, że zapotrzebowanie na konie mechaniczne nie wynika bezpośrednio z tego jak szybko jedziemy, ale z tego, jak mocno wciskamy gaz. Jeśli potrzebujemy tylko utrzymać stałą prędkość, czasami wystarczy jedynie muskanie pedału przyspieszenia. Przykładowo, Hyundai IONIQ Hybrid, pomimo tego, że jego silnik elektryczny ma tylko 43,5 KM, potrafi jechać bez korzystania z jednostki spalinowej, nawet 120 km/h. Możemy zatem poruszać się nim w trybie zeroemisyjnym nawet na drodze ekspresowej.
Podczas codziennej jazdy najczęściej silnik spalinowy oraz elektryczny pracują w tandemie, w którym ten drugi odgrywa kilka ról. Przede wszystkim odciąża jednostkę benzynową (diesle wykorzystywane są w hybrydach niezwykle rzadko), co przekłada się wymiernie na zużycie paliwa. Poprawia również reakcję samochodu na gwałtowne dodanie gazu - podczas gdy tradycyjny silnik potrzebuje chwili, aby wejść na obroty zapewniające maksimum jego możliwości, motor elektryczny może bez najmniejszego opóźnienia przekazać całą swoją moc na koła. Z punktu widzenia kierowcy auto jest bardziej dynamiczne i chętniej przyspiesza.
"Elektryk" ma swoją rolę do odegrania także podczas hamowania - odzyskuje on wtedy energię kinetyczną i ładuje dzięki niej baterie. Nie zawsze jednak to wystarcza - kiedy jedziemy płynnie, akumulatory nie będą miały okazji się naładować. W takich sytuacjach wkracza jednostka spalinowa, która działa jak generator prądu. Wbrew pozorom korzystniej bowiem jest naładować baterie, które zasilą silnik elektryczny napędzający auto, niż przenosić moc silnika benzynowego bezpośrednio na koła.
Posiadanie samochodu hybrydowego ma też inne wymierne korzyści. W Polsce niestety nie można jeszcze korzystać z tak wielu przywilejów, jak w krajach zachodnich, ale właściciele ekologicznych aut zaczynają być coraz bardziej doceniani. W zależności od miasta, możemy liczyć na przykład na zniżki lub zwolnienie z opłat za parkowanie, a także na możliwość korzystania z buspasów.
Pamiętajmy także, że mniejsze zużycie paliwa to także mniejsza emisja szkodliwych substancji do atmosfery, a zatem czystsze powietrze, którym oddychamy.
Tekst powstał przy współpracy z firmą Hyundai