Fotoradary

Mandat z fotoradaru. Zapłaci kierowca czy właściciel?

Nie będzie przepisów, zgodnie z którymi mandaty z fotoradarów mieli płacić nie kierowcy, a właściciele samochodów. Zmian w prawie nie będzie, wciąż mandat będzie płacił kierowca, o ile oczywiście uda się go ustalić lub sam się przyzna.

Przy okazji głosowania nad odebraniem straży miejskiej możliwości posługiwania się fotoradarami, nadzwyczajna podkomisja poselska odrzuciła projekt nakładania na właścicieli aut kar administracyjnych.

Proponowane przez posłów zmiany dawały możliwość przeniesienia odpowiedzialności za popełnione wykroczenie z kierowcy na właściciela pojazdu. Projekt nie spodobał się nie tylko właścicielom flot samochodowym, ale i konstytucjonalistom, którzy wskazywali na jego niezgodność z Ustawą Zasadniczą. Ostatecznie, po jego odrzuceniu, wszystko zostanie po staremu.

Reklama

Oznacza to, że za wykroczenie ukarać można będzie wyłącznie kierowcę pojazdu.

Podtrzymanie obowiązujących przepisów to dobra wiadomość dla firm. Warto przypomnieć, że w Polsce grubo ponad 60 proc. wszystkich nowych samochodów kupowanych jest przez firmy. Przeniesienie odpowiedzialności za wykroczenia na właścicieli samochodów oznaczałoby obarczenie przedsiębiorstw ogromnymi kosztami.

Do brzmienia odrzuconego właśnie projektu zastrzeżenia miało spore grono prawników. Zwracali oni uwagę na fakt, że uchwalenie nowego prawa mogłoby spowodować spadek bezpieczeństwa na polskich drogach. Służby nie miałby bowiem obowiązku ukarania winnego wykroczenia. Nawet, jeśli pracodawca obciążyłby pracownika kosztami nałożonej kary, to i tak nie otrzymywałby np. punktów karnych, a więc nie groziłaby mu utrata prawa jazdy.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: fotoradary
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy