MINI Cooper SE – najmodniejszy transport w mieście

O samochodach elektrycznych często mówi się, że są pojazdami typowo miejskimi. I rzeczywiście, chociaż obecne modele z powodzeniem pozwalają na planowanie dalszych podróży, najwięcej ich zalet odczujemy w mieście. Przyjrzyjmy się zaletom jazdy elektrykiem na przykładzie MINI Cooper SE.

Prezentacja partnera

Nie ma co ukrywać - jeżdżenie samochodem w ruchu miejskim często nie należy do przyjemności. Potwierdzą to nawet fani motoryzacji, bo co może być ciekawego w mozolnym poruszaniu się w korku, albo w szukaniu miejsca parkingowego? Są jednak sposoby, żeby umilić sobie poruszanie się samochodem po mieście, a najlepszym z nich jest kupno elektrycznego samochodu. Oto dlaczego.

MINI Cooper SE to płynna jazda, brak biegów i wibracji

Jedną z podstawowych zalet samochodu elektrycznego jest sposób pracy jego silnika. Niemal bezgłośny, pozbawiony wibracji i niewymagający stosowania skrzyni biegów. Motor elektryczny, chociaż osiąga znacznie większe prędkości obrotowe niż spalinowy, pracuje niemal niezauważalnie. Dlatego takie samochody zawsze informują kierowcę stosownymi komunikatami, że są gotowe do jazdy, ponieważ nie jest to w żaden sposób odczuwalne ani słyszalne. Łatwo to docenić, szczególnie w korku.

Nieoceniony jest także brak skrzyni biegów. Aby umożliwić właściwe napędzanie samochodów silnikami spalinowymi potrzebne są odpowiednie przekładnie. Tymczasem motory elektryczne są na tyle sprawne, że skrzynia biegów w ogóle nie jest potrzebna. Możemy więc zapomnieć o ciągłym sięganiu do lewarka i operowaniu sprzęgłem. Zalety są także widoczne w porównaniu do auta z automatyczną skrzynią biegów - brak przełożeń, to brak szarpnięć przy ich zmianie oraz natychmiastowe przyspieszenie, ponieważ nie trzeba czekać na redukcję.

Świetne osiągi to także, wbrew pozorom, spory plus podczas poruszania się w ruchu miejskim. Prędkości z oczywistych względów osiąga się tu niewielkie, ale często zdarza się, że musimy zareagować szybko. Szybko włączyć się do ruchu, szybko wjechać w wolne miejsce na pasie obok itd. Nawet mocne auta spalinowe radzą sobie z tym umiarkowanie dobrze, ponieważ trzeba czekać na reakcję skrzyni biegów i rozkręcenie się turbosprężarki zanim otrzymamy do dyspozycji pełnię możliwości naszego pojazdu. W elektryku są one dostępne w ułamku sekundy.

Spójrzmy na przykład na możliwości MINI Cooper SE. Chociaż to nieduże (a więc i łatwe w zaparkowaniu) auto, napędzane jest silnikiem o słusznej mocy 184 KM. Przyspieszenie do 100 km/h trwa tylko 7,3 s, więc jeśli tylko warunki na to pozwalają, można poczuć typową dla MINI radość z jazdy.

Przepisy także zachęcają do jeżdżenia po mieście elektrykiem

Kolejną z zalet samochodów elektrycznych jest to, że wcale nie trzeba stać nimi w korkach. Pojazdy elektryczne mogą korzystać z buspasów, co w godzinach szczytu pozwala oszczędzić naprawdę sporo czasu.

Obowiązuje więc w całym kraju i niezależnie od tego, jakie pojazdy w danym mieście mogą korzystać z buspasów.

Podobnie wygląda kwestia opłat za parkowanie. Samochody elektryczne są zwolnione z opłat w strefach płatnego parkowania i dotyczy to wszystkich polskich miast.

MINI Cooper SE to idealny środek transportu do miasta

Modele MINI ze swojej natury są łatwe w manewrowaniu i parkowaniu, ale są przy tym całkiem przestronne i praktyczne. Świetnie nadają się więc do codziennego poruszania się po mieście, a szerokie możliwości personalizacji pozwalają wyróżnić się z tłumu i podkreślić własny styl.

Z kolei elektryczny Cooper SE dodaje do tych przymiotów także bardzo dynamiczny napęd, który pracuje w sposób niezauważalny. Jest przy tym zeroemisyjny i nie powoduje hałasu, co jest szczególnie istotne w centrach miast. Można więc śmiało powiedzieć, że samochód ten niesie ze sobą szereg korzyści nie tylko dla właściciela, ale także dla wszystkich wokoło.

Prezentacja partnera

materiały prasowe

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy