Dakar 2018

Dakar 2018. ​Czterdziestka Peterhansela. Dzisiejszy etap odwołany

Sobotnia trasa

Najdłuższy odcinek specjalny tegorocznego Dakaru (500 km) okazał się najtrudniejszy do tej pory. Deszcz na Płaskowyżu Boliwijskim, a także sekcje na wysokościach ponad 4 800 m n.p.m. sprawiły, że warunki były niezwykle trudne. W dodatku przepisy o etapie maratońskim nie pozwoliły serwisom na prace przy pojazdach w nocy. Ulewne deszcze zmusiły organizatora do odwołania 9. odcinka.

Dzień w skrócie

Antoine Meo jest wciąż w uderzeniu. Na trasie do Tupizy nikt nie był w stanie dotrzymać tempa Francuza na KTM. Próbował Ricky Brabec, ale ostatecznie stracił ponad minutę. Adrien Van Beveren pozostał liderem, ale jego przewaga nad Benavidesem stopniała do zaledwie 22 sekund! Maciej Giemza (Orlen Team) znów spisał się doskonale i awansował na 30 miejsce w klasyfikacji. Paweł Stasiaczek i Maciej Berdysz zajmują miejsca w siódmej dziesiątce.

Reklama

Stéphane Peterhansel pozbierał się po sobotnim koszmarze i wygrał w niedzielę. Najwyraźniej nie poddaje się w walce o swoje 14 zwycięstwo w Dakarze. Liderem pozostaje Carlos Sainz z ponad godzinną przewagą nad Nasserem Al-Attiyah. Kuba Przygoński (Orlen Team) znów spisał się znakomicie i umocnił się na 6. miejscu w klasyfikacji.

Ignacio Casale pozostaje zdecydowanym liderem klasyfikacji quadów, chociaż przegrał w niedzielę z Simonem Vitse, który wygrał dakarowy odcinek 24 godziny po swoim rodaku Axelu Dutrie. Kamil Wiśniewski zajmuje 17 miejsce.

Ciekawostka dnia

Laia Sanz uzyskała swój najlepszy wynik etapowy od dłuższego czasu, kończąc odcinek na 9 miejscu. Trudne warunki na etapie o długości 500 km każą uznać jej wyczyn za naprawdę epicki. Poprzednio Hiszpanka ukończyła odcinek w dziesiątce w 2015 roku. Na mecie rajdu zajęła wtedy 9 miejsce.

Dramat dnia

Xavier de Soultrait nie ma szczęścia do Dakaru. Po obiecujących dwóch pierwszych startach defekt silnika wyeliminował go z walki w 2016 zaledwie trzy dni przed metą. W zeszłym roku ponownie odpadł wskutek awarii motocykla. Tym razem kierowca Yamahy popełnił błąd na 171 kilometrze w niedzielę. De Soultrait, szósty jeszcze w niedzielę rano był zmuszony do rezygnacji z jazdy wskutek kontuzji łokcia i kolana.

Liczba dnia

Stéphane Peterhansel, żywa legenda Dakaru, który ma na koncie łącznie 13 zwycięstw, wygrał w niedzielę swój drugi odcinek w tegorocznej edycji. W ten sposób ma już 40 wygranych odcinków w kategorii samochodów. "Mister Dakar" jest drugi w klasyfikacji wszechczasów. Lepszy jest tylko Ari Vatanen, który wygrał 50 odcinków.

Wypowiedź dnia

Nasser Al-Attiyah: "Nie miałem problemu z wysokością, ale to był naprawdę długi etap, z dużą ilością wielbłądziej trawy. Dobrze, że jesteśmy na mecie. Damy z siebie wszystko w ciągu najbliższych sześciu dni. Jeżeli Carlos popełni błąd, możemy go dogonić. Do odrobienia została godzina. Będzie to trudne."

Odcinek specjalny 9 odwołany

Organizatorzy Dakaru zostali zmuszeni do odwołania 9. odcinka specjalnego, zaplanowanego na poniedziałek na trasie Tupiza - Salta. Warunki pogodowe w regionie w ostatnich dniach nie pozwalają ekipom serwisowym na przygotowanie pojazdów do kolejnego odcinka po morderczym etapie maratońskim. Uczestnicy pojadą drogą na biwak w Salta. Odcinek nr 10 odbędzie się zgodnie z planem.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama