Budowa autostrad

Via Carpatia połączy Polskę i Słowację. Podpisano porozumienie

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad oraz jej słowacki odpowiednik podpisały porozumienie, którego efektem będzie powstanie transgranicznego połączenia na trasie Via Carpatia między Polską i Słowacją.

Powstanie transgraniczne połączenie na trasie Via Carpatia

GDDKiA oraz NDS (Národná Diaľničná Spoločnosť – odpowiada między innymi za budowę, a także utrzymanie dróg na Słowacji) zawarły porozumienie, w wyniku którego utworzone zostanie drogowe połączenie pomiędzy Polską i Słowacją, wchodzące w skład szlaku Via Carpatia. Strona polska musi zaprojektować i wybudować 18-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S19 Dukla - Barwinek kończący się na granicy państwa. Słowacja z kolei zrealizuje dalszą część trasy - blisko 60-kilometrowy odcinek w ciągu drogi ekspresowej R4. Realizowana inwestycja wchodzi w skład transeuropejskiej sieci transportowej TEN-T.

Reklama

Polsko-słowackie połączenie dofinansowane ze środków unijnych

Zawarcie porozumienia między Polską i Słowacją ma związek z przyznanie GDDKiA unijnych środków na realizację tej inwestycji. Na dofinansowanie budowy transgranicznego odcinka trasy Via Carpatia przeznaczonych zostanie ponad 326 mln euro ze środków CEF (instrument finansowy zarządzany przez Komisję Europejską).

Via Carpatia w Polsce będzie przebiegać przez 5 województw

Docelowo Via Carpatia ma biec przez Litwę, Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię oraz Grecję. Obecnie trasa liczy już kilka tysięcy kilometrów (wliczając w to zarówno już udostępnione do jazdy odcinki, jak i te pozostające w budowie). W samej Polsce jej długość szacuje się na ok. 700 km, z czego do użytku przeznaczonych zostało już 260 km, a 280 km jest w realizacji. W skład trasy Via Carpatia w naszym kraju wchodzą odcinki trzech dróg ekspresowych S61, S16 i S19 pomiędzy miejscowościami Budzisko (granica państwa, Suwałki, Ełk, Białystok, Lublin, Rzeszów, Barwinek (granica państwa). Docelowo droga ma przebiegać przez teren 5 polskich województw - podlaskiego, warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego, lubelskiego i podkarpackiego.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Via Carpatia | Polska | Słowacja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy