Przyszłość akumulatorów

Dlaczego warto testować akumulatory

Badania wskazują, że aż 1/3 wszystkich unieruchomień samochodów spowodowana jest przez niesprawne akumulatory. Problem z porannym uruchomieniem samochodu pojawia się zwykle jesienią i zimą, gdy doświadczamy pierwszych spadków temperatur.

Kłopot bierze się z tego, iż pojemność akumulatora drastycznie spada wraz ze spadkiem temperatury. Jeśli w temperaturze 25 stopni Celsjusza pojemność akumulatora wynosi 100 proc, to w temperaturze 0 stopni spada do 80 proc., zaś przy temperaturze -25 stopni wynosi zaledwie 60 proc. pojemności nominalnej.

Jeśli zaś akumulator nie był całkowicie sprawny, a więc jego pojemność już na starcie jest niższa niż powinna, to w niższych temperaturach wynosi odpowiednio mniej. Jeśli do tego dołożymy nie do końca sprawną instalację elektryczną w samochodzie, związaną z częstym uruchamianiem silnika jazdę na krótkich dystansach, częste stanie w korkach, gdy silnik pracuje na obrotach jałowych, za to używamy ogrzewania tylnej szyby, lusterek czy nawiewu, okaże się, że  zapotrzebowanie na prąd jest większe niż możliwości alternatora.

Reklama

Początkowo deficyt będzie pokrywany z zapasów akumulatora, ale ten stan nie może trwać długo. Wreszcie, któregoś poranka, prądu w akumulatorze będzie zbyt mało, by dało się obrócić rozrusznikiem. A to oznacza unieruchomienie samochodu. Taka poranna niespodzianka to bardzo niemiłe doświadczenie...

Jednak minimalnym zaledwie wysiłkiem można się zabezpieczyć, przed ryzykiem rozładowania akumulatora. Istnieje bowiem sieć warsztatów, w których można - za darmo - sprawdzić stan akumulatora. Wystarczy wejść na stronę www.varta.com.pl, by znaleźć serwis znajdujący się najbliżej naszego miejsca pobytu. Serwis, w zaledwie kilka minut, bezpłatnie - za pomocą specjalnego testera - sprawdzi stan akumulatora, a jeśli będzie on daleki od doskonałości (z biegiem czasu akumulatory tracą nominalną pojemność) zaproponuje wymianę, której można dokonać od razu na miejscu.

Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ kierowca nie musi się martwić o dobór akumulatora do samochodu - właściwa biegunowość, prąd rozruchowy, czy pojemność to parametry, którymi kierowa nie musi sobie zawracać głowy, cała odpowiedzialność za dobór urządzenia spada na serwis.

I co najważniejsze, po takiej wizycie, niezależnie od tego czy akumulator wymagał wymiany czy nie, kierowca zyskuje pewność, że nawet w największe mrozy nie będzie miał problemu z uruchomieniem samochodu.

Zrób bezpłatny test swojego akumulatora. Sprawdź>>

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy