Pułapki ograniczeń prędkości. Kierowcy nie zwracają uwagi na znak T-23b

Ograniczenie prędkości czyli znak B-33 to jeden z najczęściej spotykanych na Polskich drogach oznaczeń. Każdy kierowca wie oczywiście co oznacza ograniczenie prędkości, jednak zapytany o konkretne zasady obowiązujące za tym znakiem może mieć problem z odpowiedzią. Ci lepiej zorientowani wiedzą, że znak jest odwoływany przez znak odwołujący, a także skrzyżowanie, ale nie wszyscy wiedzą, że nie każde skrzyżowanie odwołuje ograniczenie. Na dodatek B-33 często występuje w towarzystwie dodatkowego znaku T-23b, a wielu kierowców nie zwraca na to uwagi.

Znak B-33 - co oznacza?

Ograniczenie prędkości to znak, który zna każdy kierowca, ale nie każdy wie dokładnie jakie zasady go dotyczą. Według Rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Spraw Wewnętrznych i Administracji w Sprawie Znaków i Sygnałów Drogowych definicja znaku B-33 brzmi:

Definicja jest prosta, jednak nie znajdziemy w niej kilku ważnych informacji, w tym tych dotyczących pełnego zakresu obowiązywania ograniczenia prędkości w różnych warunkach. Wiedza wielu kierowców na temat ograniczenia prędkości kończy się na tym, że obowiązuje ono od miejsca ustawienia znaku B-33 do miejsca ustawienia znaku odwołującego B-34 lub do najbliższego skrzyżowania. Takie podejście może jednak w wielu sytuacjach być przyczyną otrzymania mandatu.

Reklama

Znak B-33 - kiedy przestaje obowiązywać?

Zasady odwołania ograniczenia prędkości zależą bowiem od miejsca w jakim jest ustawiony, konfiguracji z innymi znakami a także od układu drogi. Prawdziwym twierdzeniem jest oczywiście że B-33 jest odwoływany przez B-34 w każdych warunkach, jednak w przypadku skrzyżowania sytuacja jest bardziej skomplikowana. Zasada odwołania nie dotyczy bowiem skrzyżowań na drogach dwujezdniowych, na których wjazd z drogi poprzecznej łączy się tylko z lewą jezdnią i nie ma połączenia z prawą jezdnią, którą jedziemy. 

Na dodatek należy pamiętać, że jeśli ograniczenie prędkości występuje w konfiguracji ze znakiem E-17a oznaczającym początek miejscowości, ograniczenie prędkości obowiązuje nie tylko na danej drodze, ale na terenie całej miejscowości i jest odwoływane dopiero przez znak B-34 połączony ze znakiem E-18a. W tej sytuacji ograniczenie nie jest odwoływane przez skrzyżowania. Wyjątkiem w tym przypadku mogą być odcinki na których znak ten jest zmieniony przez inny znak ograniczenia prędkości lub odwołany. Odwołanie ograniczenia następuje po minięciu znaku oznaczającego koniec miejscowości. W tej sytuacji skrzyżowanie nie odwołuje ograniczenia prędkości. Takie same zasady mogą wystąpić w przypadku połączenia ograniczenia prędkości ze znakiem D-42 informującym o obszarze zabudowanym.

Tabliczka T-23b przy ograniczeniu prędkości - kogo obowiązuje?

Ograniczenie prędkości często występuje również w konfiguracji z tabliczką T-23b. Część kierowców zdaje się tego nie zauważać lub nie do końca wie co to oznacza i z obawy przed mandatem zwalnia na wszelki wypadek. Tymczasem jeśli znak B-33 występuje w towarzystwie tabliczki T-23b określającej tylko wybrane pojazdy, oznacza to że ograniczenie nie obowiązuje wszystkich kierowców, a tylko wskazanych na tabliczce pojazdów lub określonych warunków. Mogą być to:

  • samochody ciężarowe,
  • pojazdy specjalne,
  • pojazdy używane do celów specjalnych,
  • dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
  • oraz ciągniki samochodowe.
  • wyznaczone godziny w których działa ograniczenie
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy