Nowa naklejka obowiązkowa już za miesiąc. Znamy wzór i mandat za jej brak

Od 1 lipca pierwsza w Polsce Strefa Czystego Transportu – na razie w Warszawie. Część kierowców będzie musiała w związku z tym zaopatrzyć się w odpowiednią naklejkę. Jaki jest jej wzór, ile będzie kosztować i kto będzie musiał ją kupić?

Strefy Czystego Transportu to pomysł, który Polska obiecała wdrożyć m.in. ze względu na tzw. kamienie milowe związane z KPO. Wg prawa taką strefę może utworzyć każda gmina, ale muszą one powstać w miastach liczących ponad 100 tysięcy mieszkańców. Pierwsza jest Warszawa, a kolejnym miastem, który ma utworzyć strefę czystego transportu jest Kraków.

Jak będzie wyglądać naklejka SCT?

Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Klimatu i Środowiska, nalepka powinna mieć kształt koła o wymiarach 80 x 80 mm. Będzie ją trzeba nakleić na przedniej szybie. Wzór dokładnie definiuje położenie i wymiary wszystkich elementów. Warto zauważyć, że projekt uwzględnia nadruk numeru rejestracyjnego, co mogłoby sugerować konieczność zamawiania gotowych nalepek, co znacznie wydłużyłoby proces produkcji. Na szczęście rozporządzenie pozwala na pozostawienie pustych miejsc na rodzaj paliwa, rok produkcji pojazdu oraz numer rejestracyjny, które można wypełnić przed wydaniem nalepki. Nalepka na szybę samochodową powinna być zielona, a jej elementy składowe - czarne. Musi być wykonana z materiału odpornego na działanie promieni słonecznych, wody i substancji chemicznych. Na naklejce znajdzie się odpowiednie oznaczenie źródła napędu danego pojazdu (Pb, D, LPG itd.)

Reklama

Które pojazdy muszą mieć nową nalepkę, aby wjechać do SCT?

Od 1 lipca, aby wjechać na obszar SCT w Warszawie, pojazd musi spełniać określone wymagania. Samochody z silnikami benzynowymi muszą spełniać normę Euro 2 lub być z rocznika 1997 lub młodsze. W przypadku pojazdów z silnikami Diesla, wymagania to spełnienie normy Euro 4 oraz maksymalny wiek 19 lat.

Czy wszystkie pojazdy będą musiały mieć nalepkę SCT?

Warszawskie Biuro Zarządzania Ruchem Drogowym informuje, że dla 97% pojazdów uprawnienie do wjazdu będzie można potwierdzić za pomocą systemu CEP. W związku z tym, większość samochodów nie będzie musiała posiadać dodatkowej nalepki.

Kto może ubiegać się o nową naklejkę do samochodu?

Nową naklejkę będą potrzebować właściciele pojazdów, które spełniają określone kryteria. Dotyczy to mieszkańców SCT oraz seniorów, którzy zakupili samochody niespełniające wymogów wjazdu do strefy przed 1 stycznia 2024 roku. Naklejka jest również wymagana dla pojazdów bez przypisanej europejskiej normy emisyjnej, takich jak te importowane spoza Europy.

O pozwolenie na nieograniczoną liczbę wjazdów do SCT mogą ubiegać się także właściciele pojazdów historycznych i specjalnych. Do 2028 roku z tej możliwości mogą korzystać mieszkańcy, którzy rozliczają podatki w stolicy, nawet jeśli ich pojazdy nie spełniają wymogów emisyjnych.

Jaki będzie mandat za brak naklejki SCT?

Za brak naklejki nie będzie żadnej kary. Mandat w wysokości 500 zł będzie można natomiast dostać za nieuprawniony wjazd do SCT. Mandaty będzie mogła wystawiać zarówno policja, jak i straż miejska.

Warszawski ratusz uruchomił stronę internetową sprawdzsct.zdm.waw.pl, gdzie można sprawdzić, czy dany pojazd spełnia wymogi SCT. Poza obecnym stanem każdy może też dowiedzieć się, do którego roku wjazd konkretnym pojazdem do strefy będzie możliwy oraz czy na samochód trzeba będzie naklejać nalepkę.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy