Czy na autostradach i drogach ekspresowych wolno wyprzedzać z prawej strony

Wyprzedzanie to jeden z najtrudniejszych manewrów w ruchu drogowym. Wymaga od kierowcy nie tylko zachowania szczególnej ostrożności, ale przede wszystkim wyczucia odległości, prędkości i możliwości własnego auta. Manewr wyprzedzanie zwykle wykonuje się z lewej strony, jednak przepisy dopuszczają również wyprzedzanie z prawej strony, przy czym spełnionych musi być kilka warunków. Jakich?

Wyprzedzanie to zupełnie inny manewr niż omijanie czy wymijanie. Te trzy pojęcia, w przeciwieństwie to pospolitego "mijania", występują w Ustawie Prawo o Ruchu Drogowym.

Co to jest wyprzedzanie? Definiują to przepisy

Przepisy mówią, że 

Najczęściej ten manewr odbywa się z jego lewej strony, ale przepisy dopuszczają wyjątek od tej zasady. W niektórych sytuacjach można wyprzedzać inny pojazd z prawej strony.

Podczas wykonywania manewru wyprzedzania, niezależnie od strony, kierowca powinien zachować szczególną ostrożność podczas:

Reklama
  • przygotowania się do wykonania tego manewru
  • wykonania manewru
  • powrotu na pas ruchu, z którego rozpoczął wyprzedzanie.

Kiedy wolno wyprzedzać z prawej strony?

Jest szereg różnych okoliczności, w których dopuszczone jest wyprzedzanie z prawej strony.

Przede wszystkim, przepisy dopuszczają wyprzedzanie z prawej strony na odcinku z wyznaczonymi pasami ruchu na jedni jednokierunkowej. 

To oznacza, że taki manewr można wykonać na typowych drogach jednokierunkowych oraz drogach dwujezdniowych. Do tego zbioru należą wszystkie autostrady, ponieważ definicja wskazuje, że są to drogi dwujezdniowe, dwujezdniowe drogi ekspresowe oraz pozostałe, na których jezdnie są od siebie rozdzielone. 

Wyprzedzać z prawej strony można również na jezdniach dwukierunkowych z wyznaczonymi pasami ruchu. Pod warunkiem, że w obszarze zabudowanym występują co najmniej dwa pasy ruchu przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku. Poza obszarem zabudowanym muszą występować trzy pasy ruchu.

Nie można wyprzedzać z prawej strony na odcinkach, gdzie pasy ruchu nie są wyznaczone. Natomiast wyprzedanie pojazdu lub uczestnika ruchu, który zamierza skręcić w lewo, odbywać się może tylko z prawej strony.

Można również wyprzedzić pojazd szynowy z prawej strony, chyba że układ torów na to nie pozwala lub wyprzedzanie odbywa się na jezdni jednokierunkowej.

 Przepisy umożliwiają także wyprzedzanie z prawej strony na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym (rondzie). Warunkiem są wyznaczone pasy ruchu.

Kiedy nie wolno wyprzedzać z prawej strony?

Przepisy bezwzględnie zakazują wyprzedzania z prawej strony w następujących sytuacjach:

  • na zakręcie oznaczonym znakiem ostrzegawczym,
  • na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany za pomocą sygnalizacji świetlnej lub przez osobę do tego uprawnioną.
  • przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia,
  • na przejściu dla pieszych, przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nimi. Wyjątkiem tu są przejścia i przejazdy, na których ruch jest kierowany,
  • na przejeździe kolejowym, tramwajowym i bezpośrednio przed nimi,
  • w miejscach, gdzie jest to zabronione znakami drogowymi.

Powyższe przykłady obowiązują nawet na odcinkach z wyznaczonymi pasami ruchu. 

Jaki mandat za nieprawidłowe wyprzedzanie?

Wyprzedzanie z naruszeniem przepisów oznaczać może wysoki mandat. W taryfikatorze mandatów znajdziemy wiele pozycji dotyczących nieprawidłowego wyprzedzania.

  • Wyprzedzanie bez zachowania bezpiecznego odstępu od wyprzedzanego pojazdu lub uczestnika ruchu: 300 zł
  • Zwiększanie prędkości przez kierującego pojazdem wyprzedzanym: 350 zł
  • Niestosowanie się przez kierującego pojazdem wolnobieżnym, ciągnikiem rolniczym lub pojazdem bez silnika do obowiązku zjechania jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzenia: 100 zł 
  • Naruszenie przez kierującego pojazdem mechanicznym zakazu wyprzedzania pojazdu:
    - silnikowego przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia: 1000 zł
    - silnikowego na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi: 1000 zł
    - silnikowego na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany: 1000 zł
    - uprzywilejowanego na obszarze zabudowanym: 1000 zł
    - na przejeździe dla rowerzystów i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejazdu, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł
    - na przejeździe kolejowym i bezpośrednio przed nim: 1000 zł
    - przy przejeżdżaniu przez tory tramwajowe lub bezpośrednio przed nimi, z wyjątkiem skrzyżowania lub przejazdu tramwajowego, na którym ruch jest kierowany: 1000 zł
    - określonego znakiem drogowym: 1000 zł
  • Wyprzedzanie pojazdu z niewłaściwej strony: 1000 zł

Jak widać, wyprzedzenie z niewłaściwej strony, czyli z prawej, tam gdzie tego robić nie wolno, oznacza mandat w wysokości 1000 zł.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy