Reklama

Za oknem zaparkowało coś czerwonego...

- Tato, tato... Ferrari przyjechało! - krzyknął mały Mateuszek, który jako pierwszy wybiegł przed chałupę.

Samochód rzeczywiście był czerwony. Miał wielkie, błyszczące w słońcu koła, spojler na klapie bagażnika i sportową sylwetkę.

- Eee... To nie ferrari. To hundaj - skrzywił się starszy brat Mateuszka, Marcin.

- Ja ci dam smarkaczu przeklinać! - oburzyła się matka chłopców, łapiąc pierworodnego za ucho.

- Ależ mamo, przecież ja nie klnę. Tutaj jest tak napisane: H-Y-U-N-D-A-I.

- Czego to ludzie nie wymyślą! Takie pokraczne słowo. Język idzie połamać...

- To się czyta "hjundaj", nie "hundaj" - stwierdził autorytatywnie kuzyn Wacek, człowiek obyty w świecie motoryzacji, a konkretnie na szrotach w Niemczech, dokąd jeździ z kumplem, właścicielem komisu. - To koreański samochód.

Reklama

- Koreański? A mówią, że w Korei ludzie nie mają co do gęby włożyć... - po raz kolejny zdziwiła się matka.

- To ci z północy. Na południu robią fajne fury, chociaż gdzie im tam do szwabskich... - odezwał się znowu Wacek, dumny właściciel golfa "dwójki".

- No i rację mieli prorocy, gdy przewidywali, że żółta rasa zaleje świat. Tylko nie wiedzieli, że samochodami - westchnęła babcia Maciejowa. - Ciekawe, kto tym autem przyjechał? Musi komornik, doktor albo biskup.

- A ja myślę, że piłkarz. Może Cristiano Ronaldo? - rozmarzył się Marcin. - Przecież to prawie ferrari.

- "Prawie" robi różnicę - mruknęła wpatrzona dotąd w swoją komórkę piętnastoletnia Zuzia, która pasjami ogląda w telewizji reklamy, denerwując się, że ich bloki są przerywane jakimiś durnymi filmami. - Zresztą skąd w naszej wsi Ronaldo? Do tego w samochodzie na polskich numerach. Głupoty gadasz...

- Zobaczcie: tu jest napisane: hyundai... genesis... coupe - zawołał wszędobylski Mateuszek, który zdążył już pięć razy obiec samochód dookoła.

- Coupe?! Leć szybko do ubikacji! - zaniepokoiła się matka Mateuszka.

- Ależ Zosiu, coupe to rodzaj nadwozia. Ma drzwi tylko z przodu. Żeby usiąść z tyłu, trzeba odsunąć fotele - wyjaśnił z poczuciem wyższości Wacek.

- Nie podoba mi się. Na taryfę takiego auta nie postawisz, młodej pary do kościoła nie powieziesz. Zresztą kto to widział, żeby do ślubu jechać czerwonym autem, jak straż pożarna - skrzywiła się babcia Maciejowa, uchodząca w rodzinie za wzór zdrowego rozsądku.

Przy samochodzie pojawił się kierowca. Nie był to Cristiano Ronaldo ani biskup. Nie wyglądał również na komornika. Może zatem rzeczywiście doktor?

- Proszę pana... Jaki ten samochód ma silnik? - zapytał nieśmiało Marcin.

- 3,8 litra...

- Prawie cztery litry? A na ile chłopa? - włączył się do rozmowy milczący dotychczas pradziadek Zenek, który nie bardzo już wiedział, co się wokół niego dzieje, a poza tym od czasów leśnej partyzantki słabo słyszał.

- ...V6...

- To już produkują V6? A w czasie wojny robili tylko V2!

- ...303 konie...

- Tyle koni to w całym powiecie nigdy nie było! - nie dawał nikomu dojść do głosu senior rodu.

- Daj spokój dziadek! Chodzi o konie mechaniczne - zirytował się w końcu kuzyn Wacek, przerywając ten dialog konkretnym pytaniem:

- Benzyna czy diesel?

- Jasne, benzyna.

- Ile pali?

- W trasie schodzę do 11 litrów na sto kilometrów.

- Od razu przerobiłbym na gaz. Szybki jest chociaż?

- 240 km na godzinę, sześć i pół sekundy do setki.

- Czy możemy się przejechać? - zapytał mały Mateuszek i nie czekając na odpowiedź usadowił się na tylnym fotelu. Obok wgramoliła się babcia Maciejowa. Na fotelu przy kierowcy zasiadł kuzyn Wacek.

Ryknął silnik, zadymiło się spod kół i po krótkiej chwili huyndai genesis coupe stał się czerwonym punktem na horyzoncie. Gdy wrócił, kuzyn Wacek milczał, pobladła babcia Maciejowa co i raz żegnała się znakiem krzyża, a Mateuszek oświadczył krótko:

- Gdy dorosnę, pojadę do pracy za granicę i też zarobię sobie na taki samochód!

A tak na poważnie nasz test hyundaia genesis coupe przeczytasz TUTAJ

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy