Wygrał po raz 76. w karierze

Sebastien Loeb (Citroen DS3 WRC) wygrał 48. Rajd Katalonii, trzynastą w sezonie, ostatnią rundę mistrzostw świata. Już wcześniej Francuz zapewnił sobie, po raz dziewiąty z rzędu, tytuł najlepszego kierowcy rajdowego w 2012 roku.

Drugie miejsce zajął Fin Jari-Matti Latvala (Ford Fiesta RS), tracąc do lidera 7,0 s, a trzecie - jego rodak Mikko Hirvonen (Citroen DS3 WRC) - strata 1.46,8.

Loeb po raz 76. w karierze zwyciężył w rajdzie zaliczanym do mistrzostw świata. W tym roku był najszybszy na trasie dziewięciu z trzynastu imprez. W Katalonii triumfował po raz ósmy z rzędu.

W klasyfikacji generalnej mistrzostw świata zwyciężył Loeb przed Hirvonenen. Trzecie miejsce zajął Latvala, który dzięki wywalczeniu w Katalonii drugiej lokaty rzutem na taśmę wyprzedził Norwega Madsa Oestberga (Ford Fiesta RS).

W przyszłym roku Loeb nie weźmie udziału we wszystkich rundach mistrzostw świata, ma pojechać tylko w kilku rajdach, m.in. styczniowym Monte Carlo. Francuz w ekipie Citroena ma pracować nad nowymi rozwiązaniami technologicznymi.

22-letni Irlandczyk Craig Breen, który w czerwcu tego roku stracił w tragicznych okolicznościach pilota Garetha Robertsa, wywalczył tytuł mistrza SWRC. W Katalonii odniósł czwarte zwycięstwo w sezonie, a trzecie z rzędu. Maciej Oleksowicz, który wycofał się z powodu awarii silnika, uplasował się na piątej pozycji.

Meksykanin Benito Ivan Guerra (Mitsubishi Lancer) został ostatnim w historii mistrzem w klasie PWRC (samochody produkcyjne). Michał Kościuszko (Mitsubishi Lancer) uplasował się na czwartej pozycji.

Polak przed startem w Katalonii był drugi w klasyfikacji generalnej i chciał walczyć o tytuł mistrzowski, ale w sobotę wypadł z trasy, uszkodził samochód i stracił szansę walki o zwycięstwo. W rajdzie zajął 31. miejsce w klasyfikacji generalnej i szóste w PWRC.

Loebowi w Katalonii wystarczyło do zwycięstwa wygranie czterech odcinków specjalnych. Najwięcej - sześć padło łupem Hiszpana Dani Sordo (Mini WRC), pięć Latvali, dwa Estończyka Otto Tanaka (Ford Fiesta RS), który w niedzielę wypadł z trasy i rajdu nie ukończył, oraz po jednym Rosjanina Jewgienija Nowikowa (Ford Fiesta RS), Oestberga i Hirvonena.

Wyniki Rajdu Katalonii:

1. Sebastien Loeb (Francja/Citroen DS3 WRC)          4:14.29,1
 2. Jari-Matti Latvala (Finlandia/Ford Fiesta RS)    strata 7,0 s
 3. Mikko Hirvonen (Finlandia/Citroen DS3 WRC)           1.46,8
 4. Mads Oestberg (Norwegia/Ford Fiesta RS)              1.56,4
 5. Jarkko Nikara (Finlandia/Mini WRC)                  16.07,9
 6. Craig Breen (Irlandia/Ford Fiesta S2000)            18.10,4 (1. m. w SWRC)
 7. Chris Atkinson (Australia/Mini WRC)                 19.14,7
 8. Per-Gunnar Andersson (Szwecja/Proton Satria S2000)  20.16,1
 9. Daniel Sordo (Hiszpania/Mini WRC)                   25.40,6
 10. Jewgienij Nowikow (Rosja/Ford Fiesta RS)            25.46,6
...
31. Michał Kościuszko (Polska/Mitsubishi Lancer)    51.31,8 (6. m. w PWRC)

6. Katar WRT (Katar)           71
7. Mini (W. Brytania)          26