Reklama

Ubezpieczenie od ryzyka...

Kupując samochód można teraz nie tylko wziąć na niego kredyt, ale także ubezpieczyć się od ryzyka związanego ze spłatą zobowiązania.

Bez wątpienia warto - wykupując polisę mamy bowiem pewność, że w razie nieszczęśliwego wypadku (trwałej i całkowitej niezdolności do pracy lub śmierci, utraty pracy, kradzieży czy całkowitego zniszczenia samochodu), ubezpieczyciel będzie spłacał za nas pozostałe raty.

W Europie ubezpieczenia kredytów samochodowych już od wielu lat doceniane są przez kredytobiorców. Najwcześniej pojawiły się w ofercie instytucji finansowych w Wielkiej Brytanii, Francji i Niemczech. Jak twierdzą eksperci General Motors Acceptance Corporation (GMAC), obecnie najbardziej rozwiniętym pod tym względem rynkiem jest rynek brytyjski.

Reklama

W Polsce konsumenci powoli dojrzewają do przekonania, że ubezpieczając kredyt, chronią siebie i  swoich najbliższych przed ryzykiem poważnej straty finansowej na wypadek nieszczęśliwych zdarzeń. Wiele instytucji finansowych i banków związanych z rynkiem samochodowym oferuje taki produkt od dawna. Niektóre proponują ubezpieczenia kredytu jedynie na określone marki pojazdów, inne (jak np. GMAC Bank) na wszystkie marki. W zależności od banku oferta dotyczy zakupu nowego lub używanego pojazdu.

Ubezpieczenie jest proponowane kredytobiorcy na etapie przyznawania przez bank kredytu na zakup samochodu. Kwota składki ubezpieczeniowej może powiększyć początkowy kapitał kredytu i spłacana jest w ratach.

Najbardziej znanym rodzajem ubezpieczenia kredytu samochodowego jest ubezpieczenie na życie obowiązujące na wypadek śmierci lub trwałej i całkowitej niezdolności do pracy. W takim przypadku zobowiązanie kredytowe nie obciąża np. członków rodziny, lecz jest regulowane przez ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie kredytu na wypadek utraty pracy polega na spłacie przez ubezpieczyciela rat kredytu w wypadku utraty pracy przez kredytobiorcę. Aby móc wykupić takie ubezpieczenie, kredytobiorca musi jednak spełniać określone warunki. Najczęstszym ograniczeniem jest tu wiek. W GMAC Bank z takiego ubezpieczenia mogą skorzystać osoby, których wiek plus okres kredytowania nie przekraczają 65 lat. Ubezpieczenie przysługuje wyłącznie zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony lub na podstawie stosunku służbowego.

Posiadacz samochodu może także ubezpieczyć kredyt na wypadek straty finansowej poniesionej z powodu kradzieży czy całkowitego zniszczenia auta. W takim przypadku ubezpieczyciel spłaca różnicę pomiędzy saldem kredytu pozostającego do spłacenia a wysokością odszkodowania z tytułu szkody. Często bywa bowiem tak, że odszkodowanie z auto casco nie pokrywa w całości niespłaconego kredytu. Ubezpieczenie na wypadek straty finansowej poniesionej przez kredytobiorcę nie jest jeszcze oferowane w Polsce, lecz już wkrótce znajdzie się w ofercie GMAC Banku.

INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: bank | ubezpieczenia | kredyt | wypadek | ubezpieczenie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje