Reklama

To każdy kierowca musi wiedzieć. Co się zmieni w tym roku?

Rok 2013 miał być przełomowy dla osób, które starają się o prawo jazdy. Wszystko z powodu zmian przepisów. Okazało się, że wielkiej rewolucji nie ma, bo została przesunięta na 2016 r...

Teraz zmienią się głównie testy egzaminacyjne. Ci, którzy mają już prawo jazdy, i którym zdarza się łamać przepisy, muszą szczególnie uważać na nowy sprzęt Inspekcji Transportu Drogowego.

Reklama

Planuje ona zakup urządzeń rejestrujących przejazd na czerwonym świetle oraz sprzętu do odcinkowego pomiaru średniej prędkości. Przy okazji warto pamiętać, że zdrożeją mandaty oraz zostanie wprowadzony nowy rodzaj kar za niewskazanie sprawcy wykroczenia. Są też dobre wieści. W tym roku przybędzie kolejnych 400 km dróg, głównie szybkiego ruchu.

Co czeka polskich kierowców w nowym roku?

Nowe drogi

W 2013 r. w budowie ma być 700 km dróg krajowych. Do ruchu oddanych zostanie 401 km tras, w tym 126,3 km autostrad i 235 km dróg ekspresowych. Część z nich będzie oddana już w styczniu.

Nowe płatne odcinki

Nowe bramki do poboru opłat na autostradach mają pojawić się dopiero w 2014 r. Za to w pierwszym kwartale 2013 r. sieć dróg objętych system Viatoll zwiększy się o kolejne 300 km. Rozszerzenia nastąpią 12 stycznia 2013 r. (139 km) oraz w marcu (160 km). Oznacza to, że system obejmie w sumie 2190 km dróg.

Viatoll jest obowiązkowy dla pojazdów i aut z przyczepami, których dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t. Oznacza to, że podróżując z przyczepą kempingową także trzeba opłacać e-myto, tak jak ciężarówka czy autobus.

Ciąg dalszy naszego kalendarium na następnej stronie...

Dowiedz się więcej na temat: Nie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje