Reklama

O tych płynach kierowcy często zapominają. A ty?

Oto płyny eksploatacyjne, których wymiana jest niezbędna, a jednak często się o niej zapomina.

Tylko pewna grupa kierowców nie wymienia płynów eksploatacyjnych świadomie, z wyrachowania. Najczęściej po prostu zapomina się o wszystkim, co nie jest olejem silnikowym i jednocześnie długo nie zdradza objawów niedomagania.

Tymczasem takie zapominalstwo prowadzi do poważniejszych niedomagań: w dłuższej perspektywie jeżeli płyn jest zbyt stary, lub znacznie szybciej gdy po prostu zaczyna go brakować.

Doskonałym przykładem jest skrzynia biegów, którą przeciętny kierowca zaczyna się interesować dopiero gdy zaczyna hałasować lub pojawią się problemy ze zmianą przełożeń. Zbyt późne dostrzeżenie problemu powoduje, że zwykle nie opłaca się jej naprawiać i trzeba kupić drugą.

Reklama

Niejednokrotnie powodem takiego stanu rzeczy jest brak lub nieprecyzyjna informacja producenta dotycząca wymiany płynu eksploatacyjnego. Przykładowo zapis treści: "olej w skrzyni biegów - nie wymienia się" mógłby wskazywać na to, że nie należy się nim w ogóle przejmować. Tymczasem kontrola stanu oleju powinna mieć miejsce przynajmniej raz na 2 lata (by nie dopuścić do pracy na sucho), a po 100 tys. km olej warto wymienić, gdyż się starzeje. Dobrze jest się przy tym wzorować się na wytwórniach z Japonii, które zalecają zwykle częstszą wymianę płynów niż producenci europejscy i jednocześnie ich auta cieszą się niższym poziomem usterkowości.

Czasami brak informacji o terminach wymian nie jest niedopatrzeniem. Np. w odniesieniu do cieczy chłodzącej producent może uznawać, że i tak trzeba będzie ją spuścić przy okresowej wymianie rozrządu i pompy wodnej, a więc wymiana płynu na nowy rozumie się sama przez się. Wszędzie tam, gdzie są korki, producent przewiduje możliwość wymiany płynu.

O których płynach eksploatacyjnych zapominają kierowcy? Jak często trzeba je wymieniać? Sprawdź na magazynauto.pl.

Dowiedz się więcej na temat: płyny eksploatacyjne

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje