Reklama

Nowa Zelandia: Gronholm już mistrzem

Marcus Gronholm prowadzi po dwóch etapach rajdu Nowej Zelandii. Drugi w klasyfikacji jest Harri Rovanpera ze stratą ponad 55 sekund a trzeci Petter Solberg. Tomasz Kuchar i Maciej Szczepaniak na pierwszych dwóch odcinkach pętli plasowali się tuż za fabrykami na dwunastych miejscach, a na trzecim nieznacznie ulegli tylko Kristianowi Sohlbergowi i po dwóch etapach utrzymują znakomitą dwunastą lokatę w klasyfikacji generalnej.

Warto podkreślić, że Marcus Groenholm oraz jego zespół Peugeot zapewnili sobie już tytuły rajdowych mistrzów świata w sezonie 2002. Jest to drugie w karierze zwycięstwo fińskiego kierowcy w klasyfikacji indywidualnej. Wcześniej Fin triumfował w MŚ w 2000 roku. Francuski team, Peugeot święci trzeci z rzędu tytuł mistrzowski. Rozstrzygnięcie nastąpiło podczas drugiego etapu Rajdu Nowej Zelandii, 12. z 14 eliminacji tegorocznych MŚ, po tym jak dotychczasowy lider Brytyjczyk Richard Burns (także Peugeot) wycofał się z rywalizacji. Burns, który w tym sezonie bronił tytułu mistrza świata, wypadł z trasy rajdu na 15. odcinku specjalnym. Kierowca nie odniósł żadnych obrażeń w wypadku. Przed kraksą 31-letni Brytyjczyk, który od początku prowadził w rajdzie, wygrał cztery z siedmiu sobotnich odcinków specjalnych, powiększając swoją przewagę nad Groenholmem i jego rodakiem Harrim Rovanperą (Peugeot). Po wycofaniu się Burnsa, Groenholm został nowym liderem rajdu. Po dwóch etapach wyprzedza Rovanperę o 31,7 s. Trzeci jest Norweg Petter Solberg (Subaru). Na kolejnych miejscach są: czterokrotny mistrz świata Fin Tommi Makinen z Subaru (1996-99), Hiszpan Carlos Sainz z Forda - mistrz świata z 1990 i 92 roku oraz Fin Juha Kankkunen z Hyundaia, który także cztery razy zdobywał tytuł najlepszego kierowcy (1986-87, 1991 i 1993).

Reklama

Teoretyczne szanse wyprzedzenia Groenholma ma jeszcze Francuz Gilles Panizzi (Peugeot), ale musiałby wygrać wszystkie (łącznie z nowozelandzkim) trzy rajdy jakie zostały do końca sezonu (następne odbędą się w Australii i Wielkiej Brytanii).

Po dwóch etapach Panizzi zajmuje ósmą pozycję, tracąc do Fina sześć i pół minuty. Los Burnsa podzielił w sobotę Estończyk Markko Martin, zajmujący w rajdzie szóstą pozycję. Wypadł on z trasy na pięć kilometrów przed metą 14. odcinka specjalnego, przez co jego zespół - Ford stracił szansę na wyprzedzenie Peugeota w klasyfikacji MŚ konstruktorów.

Trzeci etap Rajdu Nowej Zelandii to etap najkrótszy. Przed załogami tylko osiem odcinków specjalnych o łącznej długości 90 kilometrów. Zwycięzcę poznamy w nocy około godziny 3.

Wyniki po II etapie
1 GRONHOLM/RAUTIAINEN  Peugeot Total            3:08:11.1
 2 ROVANPERA/SILANDER   Peugeot Total            +00:55.3
 3 SOLBERG/MILLS     Subaru World Rally Team       +02:16.0
 4 MAKINEN/LINDSTROM   Subaru World Rally Team       +03:19.8
 5 SAINZ/MOYA       Ford Rallye Sport          +04:07.6
 6 KANKKUNEN/REPO     Hyundai Castrol World Rally Team   +05:15.9
 7 LOIX/SMEETS      Hyundai Castrol World Rally Team   +05:39.8
 8 PANIZZI/PANIZZI    Peugeot Total            +06:30.7
 9 GARDEMEISTER/LUKANDER Skoda Motorsport           +06:38.3
10 DELECOUR/GRATALOUP   Marlboro Mitsubishi Ralliart     +08:00.9
...
12. Tomasz Kuchar  Toyota Corolla WRC          +13:08.1.56,1
Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy