Reklama

Motocyklowe Mistrzostwa Polski rozpoczęte

18 maja 2003 w Poznaniu odbyła się I runda Mistrzostw Polski w wyścigach motocyklowych. W tegorocznej serii udział bierze Paweł Szkopek, Mistrz Polski 2002 w klasie Stocksport oraz czołowy zawodnik zespołu POLand POSITION, uczestniczącego w mistrzostwach świata endurance.

W Poznaniu Paweł Szkopek startował w klasie Stocksport, na motocyklu Suzuki GSX-R 1000. Pojazd ten został niedawno dostarczony do Polski i nie był dostatecznie przygotowany do wyścigu. Między innymi posiadał seryjne, jeszcze nie zmodyfikowane, przednie zawieszenie. Mimo to motocykl bardzo dobrze się prowadził i dysponował silnikiem o świetnych osiągach.

Podczas sobotnich treningów kwalifikacyjnych Paweł Szkopek uzyskał najlepszy czas okrążenia w klasie, wynoszący 1 min. 40,558 sek - rekordowy rezultat motocykla klasy Stocksport na torze Poznań. Łącznie w klasie Stocksport zgłoszonych zostało 18 zawodników. Sobotnie treningi odbywały się na suchej nawierzchni.

Reklama

W niedzielę po południu rozpoczął się wyścig klasy Stocksport. Paweł Szkopek będący na pierwszej pozycji startowej już od początku wyścigu uzyskał wyraźną przewagę nad innymi zawodnikami. Na drugim okrążeniu uzyskał rewelacyjny czas 1 min. 39,891 sek, ustanawiając nowy motocyklowy rekord toru Poznań!

Podczas kolejnych okrążeń Paweł powiększał przewagę. W trakcie 5 okrążenia na jednym z zakrętów Pawłowi urwał się plastikowy ślizgacz na kolanie kombinezonu. W związku z tym pojawiły się poważne problemy z pokonywaniem prawych zakrętów na torze - Paweł nie mógł w zakrętach opierać się na kolanie. Niestety podczas jednego z zakrętów Paweł zaczepił kolanem o asfalt, w wyniku czego się przewrócił. Po wywrotce podniósł motocykl i chciał dalej jechać. W konsekwencji wypadku urwała się dźwignia zmiany biegów, co uniemożliwiało dalszy udział w wyścigu. Paweł dojechał do depot, gdzie mechanicy naprawili najważniejsze uszkodzenia motocykla. Ze znaczną stratą wyjechał na tor, chcąc ukończyć wyścig. Motocykl nie był w pełni sprawny i pojawiały się kolejne problemy. Ostatecznie Paweł Szkopek zakończył wyścig na 15 miejscu. W wyścigu zwyciężył Tamasz Kędzior, drugie miejsce zajął Piotr Dobrowolski, a trzecie Adam Badziak. Niedzielny wyścig rozrywany był na dystansie 16 okrążeń.

Tomasz Kędzior i Adam Badziak to partnerzy Pawła Szkopka w Mistrzostwach Świata endurance, w teamie POLand POSITION.

Mimo nieudanego wyścigu i wywrotki, Paweł Szkopek osiągnął istotny sukces, ustanawiając nowy motocyklowy rekord czasu okrążenia na torze w Poznaniu.

Wyścigi motocyklowe odbywają się w Polsce w klasach: 125 ccm, Supersport 400, Supersport 600, Stocksport oraz Superbike. W tym roku amatorzy mogą startować w dwóch klasach: Amator oraz Sport.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: motocykl | wyścig | mistrzostwa polski | Poznań | mistrzostwo Polski

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy