Reklama

GDDKiA podpisała umowę na odcinek A autostrady A2

GDDKiA podpisała z konsorcjum firm Eurovia i Warbud umowę na dokończenie odcinka A autostrady A2 Stryków-Konotopa po chińskim konsorcjum Covec - poinformowała rzeczniczka Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Urszula Nelken.

Konsorcjum firm Eurovia i Warbud wybuduje odcinek A o długości 29 km za 989 mln zł. Umowa z Covec na ten sam odcinek opiewała na 754,5 mln zł.

Jak poinformowała rzeczniczka, jeśli chodzi o potencjalnego wykonawcę odcinka C, czyli konsorcjum firm Boegl & Krysl i Dolnośląskich Surowców Skalnych (DSS), wciąż trwa sprawdzanie potrzebnych gwarancji. Konsorcjum to ma wybudować odcinek C za 756,05 mln zł. Covec miał go początkowo wybudować za 534,5 mln zł.

Zgodnie z planami GDDKiA, roboty na obu odcinkach zakończą się w październiku 2012 r., czyli już po Euro 2012. Jednak jak informuje GDDKiA, wykonawcy zobowiązani są zapewnić przejezdność trasy do końca maja 2012 r., czyli przed mistrzostwami. Przekazanie placów budów wykonawcom ma nastąpić niezwłocznie po podpisaniu umów. GDDKiA zerwała umowy z Chińczykami po tym, jak Covec przestał płacić podwykonawcom, a później zażądał renegocjacji kontraktów i zmiany ich zakresu finansowego i rzeczowego.

Reklama

Jak poinformowała Dyrekcja, kwoty wynegocjowane z nowymi wykonawcami inwestycji są w sumie o blisko pół miliarda zł niższe od sum żądanych za dokończenie budowy przez chińskie konsorcjum oraz "zbliżone do drugich w kolejności ofert z przetargu z 2009 r." Chodzi o przetarg, który wówczas wygrali Chińczycy.

Nowi wykonawcy zostali wyłonieni w trybie negocjacji - jak informuje Dyrekcja, ceny proponowane przez wykonawców na etapie konsultacji technicznych wahały się od 989 mln zł do ponad 2 mld zł za odcinek A i od 756 mln zł do 1,25 mld zł za odcinek C.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje