Centrino - Ewolucja
Sprzedaż notebooków w wielu krajach na świecie przekroczyła już znacznie liczbę sprzedanych komputerów stacjonarnych. W Polsce zaczyna jej dorównywać i jak się przewiduje, w niedługim czasie komputery mobilne stanowić będą większość maszyn w naszych domach.
Aby sprostać rosnącej sprzedaży notebooków i coraz większym wymaganiom klientów odnośnie jakości mobilnego sprzętu, firma Intel w 2003 roku zdecydowała się na rewolucyjny jak na ówczesne czasy krok. Połączyła ona bowiem w jedną spójną platformę sprzętową kluczowe elementy służące do budowy notebooków ? procesor, chipset (jeden lub dwa układy półprzewodnikowe zarządzający pracą poszczególnych podzespołów komputera i pośredniczący w wymianie danych między procesorem, pamięcią i kartą graficzną) oraz bezprzewodowy moduł sieciowy Wi-Fi. Tak narodziła się platforma Centrino.
Producenci notebooków mogli używać znaku towarowego Centrino wyłącznie wtedy, kiedy ich urządzenia wykorzystywały wszystkie wymienione komponenty, a znak Intel Centrino dawał pewność i do dzisiaj gwarantuje, to że do budowy notebooka wykorzystane zostały wyłącznie podzespoły najwyższej jakości, a sam notebook ma również wysoką jakość wykonania. Co ważne logo Centrino gwarantuje również to, że wsparcie i serwis dla poszczególny kluczowych elementów notebooka nie zniknie z dnia na dzień.
Mniej więcej co pół roku platforma Centrino jest odświeżana i wprowadzane są do niej nowe udoskonalenia i coraz nowocześniejsze komponenty. Przekłada się to na wzrost możliwości platformy, szybkość jej działania i coraz dłuższą pracę na zasilaniu bateryjnym. W najnowszej odsłonie platformy Centrino wymieniono stosowane w niej do tej pory procesory, które zastąpione zostały układami Intel Core 2 Duo. Wykonane są one w nowym 45-nanometrowym procesie technologicznym. Jeden nanometr to jedna miliardowa część metra, a im mniejszy jest proces technologiczny tym niższe jest zużycie prądu (dłuższa praca na akumulatorach) i tym wydajniejszy jest procesor. Nowe procesory mają też większą bo sześcio-, a nie czteromegabajtową pamięć podręczną, która jest bardzo szybka i jest do wyłącznej dyspozycji procesora. Zwiększenie wielkości pamięci podręcznej ma oczywiście wpływ na szybkość pracy dwurdzeniowego procesora, gdyż rzadziej musi on sięgać do znacznie wolniejsze pamięci RAM, czyli pamięci operacyjnej komputera.
W nowej platformie Centrino znalazł się nowy układ graficzny, który wbudowany jest w chipset. Jest on teraz zgodny z bibliotekami graficznymi DirectX 10. Dzięki temu notebooki z platformą Centrino współpracują z systemem Microsoft Windows Vista i są kompatybilne z jej graficznym interfejsem Aero. Dzięki zgodności z DirectX 10 notebooki Centrino uzyskały też możliwość uruchamiania najnowszych komputerowych gier i programów multimedialnych oraz sprawnego odtwarzania materiałów wideo wysokiej rozdzielczości Full HD (ang. Full High Definition). Ta ostatnia właściwość dostępna jest dzięki dodaniu zestawu nowych instrukcji multimedialnych SSE4 w procesora Core 2 Duo możliwości bezpośredniego podłączenia dekodera pozwalającego na płynne odtwarzanie filmów zapisanych na płytach Blu-ray.
Wraz z pojawieniem się nowej wersji mobilnej platformy Centrino zmianie uległo nazewnictwo i oznakowanie notebooków wykorzystujących mobilne komponenty. Dotychczasowe platformy Intel Centrino, Intel Centrino Solo, Intel Centrino Duo zastąpione zostaną jednym oznaczeniem Intel Centrino. Z kolei platforma Intel Centrino Pro, która przeznaczona była dla odbiorców biznesowych, przekształca się w platformę Intel Centrino vPro. Zmiany te wynikają z ujednolicania nazewnictwa produktów przeznaczonych dla klientów biznesowych i indywidualnych.