143 268,72 zł albo wyścig
Te zawody były organizowane nieprzerwanie od 1987 r. Niestety w tym roku się nie odbędą. A to za sprawą nowych przepisów, które obligują zarządców dróg - nawet jak tego nie chcą - do pobrania opłaty za zajęcie pasa jezdni.
Czy odwołanie Górskich Samochodowych Mistrzostw Polski rozgrywanych na trasie Zdzieszowice - Góra św. Anny - bo o tych zawodach tu mowa - to zapowiedź problemów innych organizatorów rajdów i wyścigów górskich w Polsce?
Automobilklub Opolski, który na zlecenie Zarządu Głównego Polskiego Związku Motorowego miał być organizatorem wspomnianych zawodów wystąpił do zarządców fragmentów drogi powiatowej 1808 o wyrażenie zgody na wykorzystanie pasa drogowego. W trakcie uzgodnień okazało się że, na początku lipca br. weszło w życie Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie określenia warunków udzielania zezwoleń na zajęcie pasa drogowego. Konsekwencją wprowadzonych zmian było uchylenie zapisu, który stanowił że, przepisów rozporządzenia nie stosuje się do zawodów sportowych, rajdów, wyścigów, manifestacji i zgromadzeń, co dawało wcześniej zarządcy drogi możliwość nie naliczania opłat za zajęcie pasa drogowego.
W obecnym stanie prawnym zarządca drogi ma więc obowiązek naliczyć i pobrać opłatę za zajęcie pasa drogowego według stawek uchwalonych przez organ samorządu terytorialnego. Naliczona zgodnie z przepisami opłata za zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej znajdującej się na terenie powiatu strzeleckiego wynosi ... 143 268,72 zł.
Automobilklub Opolski nie mogąc zgodzić się z tak wysoką opłatą, wystąpił za pośrednictwem PZM do Ministerstwa Infrastruktury z prośbą o interpretację istniejących uregulowań prawnych, formułując następujące zapytania:
- Czy wykorzystanie drogi w sposób szczególny (organizacja zawodów samochodowych) odbywa się wyłącznie w trybie ustawy "Prawo o ruchu drogowym", bez obowiązku ponoszenia opłat z tego tytułu.
Czy wykorzystanie drogi w sposób szczególny jest równoznaczne z zajęciem pasa drogowego na wyłączność i wymaga naliczenia opłaty przez zarządcę drogi zgodnie z ww. ustawą "O drogach publicznych?"
Do chwili obecnej organizatorzy nie otrzymali żadnego stanowiska z Ministerstwa a jedyna istniejąca w tej chwili możliwość zmiany wysokości opłat wiąże się z koniecznością podjęcia przez Rady Powiatów stosownych uchwał w tym zakresie, co ze względu na długotrwały proces legislacyjny nie jest możliwe w najbliższym czasie.
Czy teraz wszyscy organizatorzy zawodów sportowych wiążących się z zajęciem dróg będą musieli płacić horrendalnie wysokie opłaty? Czy np. organizatorzy zbliżającego się Rajdu Warszawskiego, który tym razem zostanie rozegrany na nawierzchniach szutrowych zapłacili już za zajęcie pasa drogowego? A Rajd Żubrów, który ma odbyć się pod koniec października zorganizowany zostanie bez przeszkód?