Kalkulator mocy

Co to jest moc?

Moc silnika samochodowego oznacza ilość pracy wykonanej w danej jednostce czasu. Moc silnika wynika z pomnożenia wartości momentu obrotowego przez obroty, przy których ta wartość występuje. Obie te wartości po przemnożeniu przez siebie dają wartość mocy, ale trzeba pamiętać, że nawet przy jednakowej mocy, dwa różne silniki mogą mieć skrajnie różną charakterystykę.

Najczęściej jest wyrażana w kilowatach (kW) lub koniach mechanicznych (KM). Bardzo często jednostki są stosowane zamiennie. Kilowaty są jednostką, która jest częścią układu SI. Konie mechaniczne są starszą jednostką stosowaną głównie w krajach anglosaskich. Obie jednostki są stosowane zamiennie w specyfikacjach samochodów.

Przeliczanie kW na KM jest często wykorzystywane najczęściej przy imporcie pojazdów. Przeliczając moc silnika z kW na KM można ustalić dokładną wydajność jednostki napędowej.

Jak przeliczyć kW na KM?

Moc silnika wyrażoną w kilowatach (kW) można przeliczyć na konie mechaniczne (KM). Jak to zrobić? Warto zapamiętać, że 1 kilowat to 1,36 konia mechanicznego. W celu dokonania konwersji mocy silnika z kW na KM należy podaną liczbę kilowatów pomnożyć przez współczynnik 1,36.

Żeby przeliczyć moc silnika wyrażoną w koniach mechanicznych na kilowaty, trzeba przyjąć założenie, że jeden koń mechaniczny odpowiada 0,74 kilowata. Dokonując konwersji mocy silnika z kW na KM, należy podaną liczbę kilowatów pomnożyć przez współczynnik 0,74.

Co oznacza kilowat (kW)?

Kilowat jest oficjalną jednostką miary używaną głównie przez instytucje administracyjne. Należy do Międzynarodowego Układu Jednostek Miar i opiera się na systemie metrycznym. Moc w kW znajdziemy najczęściej w dokumentach homologacyjnych oraz w dowodach rejestracyjnych pojazdów. W codziennym użytku jednak bardziej powszechne są konie mechaniczne. Ich popularność wynika z tego, że KM lepiej przemawiają do wyobraźni klientów, sugerując, że samochód jest szybszy, niż gdyby ta sama moc była podana w kilowatach.

Co oznacza jest koń mechaniczny (KM)?

Jednostkę opracowano XIX wieku w Niemczech. Jest wzorowana na koniu parowym (HP), stosowanym w krajach anglosaskich do porównywania mocy maszyn parowych z mocą koni. Silnik parowy o mocy 3 KM jest w stanie wygenerować moc zbliżoną do tej, jaką wytwarza jeden koń. Przelicznik 3/1 wynikał z tego, że silnik o mocy 3 KM mógł zastąpić trzy konie pracujące przez całą dobę w systemie zmianowym (8 godzin na zmianę).

Takie oznaczenie mocy miało ułatwić inwestorom obliczenia związane z zastępowaniem koni maszyną parową. Moc 3 KM to moc brutto jednego konia, bez uwzględnienia strat. W Niemczech często używa się skrótu PS (Pferdestärke).

Co oznacza BHP (Brake Horse Power)?

Często można spotkać oznaczenie BHP (Brake Horse Power), które oznacza moc silnika bez uwzględnienia strat mocy związanych z przeniesieniem napędu, mierzoną na hamowni. Istnieje również WHP (Wheel Horse Power) - jest to efektywna moc przenoszona na koła, zazwyczaj niższa od nominalnej mocy silnika ze względu na opory generowane przez przekładnie, takie jak skrzynia biegów i układ napędowy.