Zmowa cenowa. Jak zgłosić się po odszkodowanie od producentów ciężarówek?

Przedsiębiorcy, którzy nabyli samochody ciężarowe w latach 2004-2016, przepłacili od 5 do 20% w wyniku zmowy cenowej największych producentów w Europie. Firma FinancialRight przygotowuje trzeci pozew w tej sprawie. Polscy przedsiębiorcy mogą rejestrować się przez internet do końca lipca.

W zmowie uczestniczyli producenci największych marek na rynku europejskim - Mercedes-Benz, Volvo, Renault, MAN, Iveco, Scania oraz DAF . Ustalali oni wspólnie ceny samochodów, zawyżając ich ceny średnio o 10 tys. euro.

Polscy przewoźnicy mogą dołączyć do największego pozwu w Europie. Komu przysługuje odszkodowanie?

Odszkodowanie przysługuje każdemu przedsiębiorcy, który w okresie od kwietnia 2004 roku do końca roku 2016 nabył lub leasingował nowe samochody ciężarowe powyżej 6 ton. Sprawa może dotyczyć nawet 300 tys. pojazdów. Do tej pory zgłosiło się prawie 2 tys. firm z Polski, które są posiadaczami ponad 30 tys. samochodów.

Reklama

Co należy zrobić, aby dołączyć do pozwu? Rejestracja przez Internet

Przewoźnicy z całej Unii mogą się zgłosić poprzez wypełnienie prostego formularza na stronie: https://truck-damages.com/stf/pl. Przy rejestracji wystarczy podanie podstawowych danych firmy oraz przybliżonej liczby nabytych pojazdów. Rejestracja jest darmowa i niezobowiązująca. Na etapie rejestracji nie jest wymagane przedstawienie jakichkolwiek dokumentów.  Z rejestracją nie należy jednak zwlekać, gdyż termin zgłoszeń mija 31 sierpnia 2019 roku.

Wykazanie szkody jest bardzo proste - wystarczy tylko jeden dokument

Dopiero po dokonaniu rejestracji przez Internet nastąpi etap przygotowania dokumentów. W kolejnym kroku przedsiębiorcy będą przesyłać przez Internet zeskanowane dokumenty potwierdzające nabycie pojazdu (w przypadku braku dokumentów wystarczy choćby jeden dokument, np. faktura, dowód rejestracyjny, umowa leasingu lub jakakolwiek informacja z bilansu rocznego). 

Bez ryzyka ponoszenia kosztów procesu i prawników

Zarówno rejestracja, jak i sam udział w procesie, nie wiążą się z ponoszeniem jakichkolwiek kosztów. Dzięki zastosowanemu w sprawie modelowi amerykańskiemu “success-fee" (prowizja od zwycięstwa), nie ma żadnego ryzyka finansowego ani ukrytych opłat. Całość kosztów związanych z prowadzeniem sprawy, takich jak opłata sądowa czy reprezentacja prawna, ponosi firma FinancialRight GmbH.

Bardzo duża szansa na wysokie odszkodowania dla polskich firm

W ocenie prawników, szanse na odszkodowanie są bardzo duże. Ma to związek z decyzją Komisji Europejskiej, która stwierdziła istnienie zmowy cenowej oraz nałożyła kary na producentów w wysokości 3,6 mld euro. Pomimo, że producenci otrzymali karę od Komisji, muszą liczyć się z pozwami o rekordowe odszkodowania, ponieważ działania Komisji otworzyły drogę przewoźnikom w całej Europie do dochodzenia odszkodowania na drodze prywatnej.

W sprawie zapadły już pierwsze wyroki. Jak donosi dziennik “La Vanguardia", hiszpański sąd zobowiązał Volvo Group Spain do wypłacenia odszkodowania przedsiębiorcy, który nabył pojazdy w 2012 r., w wysokości 26 tys. za jeden pojazd. W sądzie w Monachium natomiast, rozpoznawane są już dwa pozwy złożone przez kancelarię FinancialRight, w których zgłosiła roszczenia dotyczące ponad 160 tys. samochodów z całej Europy.


PROCEDURA ZGŁOSZENIA SIĘ DO POZWU:

Samochody muszą spełnić poniższe kryteria:

1) Roczniki: 1.04.2004 - 31.12.2016
2) Marki: MAN, Volvo/Renault, Daimler / Mercedes-Benz, Iveco, DAF i Scania
3) nowe pojazdy
4) Tonaż:  powyżej 6 ton

3 kroki, aby dołączyć do sprawy:

  1. do 31.08.2019 wystarczy wypełnić krótki formularz na stronie https://truck-damages.com/stf/pl
  2. od 1.08.2019 skontaktujemy się z Państwem w sprawie kolejnych kroków;
  3. do 30.09.2019 będziemy Państwa prosić o zeskanowanie dokumentów

Zgłoszenie poprzez zakładkę REJESTRACJA na stronie: https://truck-damages.com/stf/pl

Rejestracji można dokonać również telefonicznie - pod numerem +48 504 530 212 lub mailowo - na adres e-mail monika.swiedrych@financialright.com

Zespół FinancialRight claims GmbH

CENTRUM INFORMACYJNE

FinancialRight claims GmbH - Polski Oddział

Tel.: +48 504 530 212

Tel.: +48 512 226 432

e-mail: monika.swiedrych@financialright.com

www. https://truck-damages.com/stf/pl


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama