Wybieramy uchwyt na tablet do samochodu

Pomimo że nowe samochody są coraz częściej wyposażone w małe monitory pełniące rolę centrum sterowania, większością systemów w aucie dla dużej części kierowców nie są one wystarczającym rozwiązaniem, które sprawdza się w każdych okolicznościach. Jednym z przykładów jest, chociażby to, że wielu kierowców zamiast montowanej w aucie nawigacji polega na tej, którą mają w smartfonie. Smartfony pomimo swoich zalet mają jednak wady. Przede wszystkim są małe. Naturalną alternatywą jest dla nich tablet. W poniższym tekście podpowiemy, na co zwrócić uwagę wybierając dla niego uchwyt samochodowy.

Jaki uchwyt na tablet do samochodu wybrać?

Tablet to coś więcej niż nawigacja, którą możemy mieć, chociażby w smartfonie. To centrum mobilnej rozrywki. Każdy, kto podróżuje z dziećmi ten wie, że pociechy zazwyczaj szybko się nudzą i zaczynają szukać rozrywki, którą trudno im zapewnić podczas prowadzenia pojazdu. Stąd też doskonałym rozwiązaniem jest wykorzystanie tabletu, który może służyć zarówno do wyświetlania filmów, grania w gry czy korzystania z popularnych aplikacji. Decydując się na zakup tabletu czeka nas wybór nie tylko samego urządzenia, ale również zakup uchwytu, który pozwoli z niego wygodnie korzystać. Wbrew pozorom uchwyt na tablet do samochodu to poważny zakup. I nie chodzi jedynie o jego cenę, a o szeroko rozumianą funkcjonalność. Jednym słowem, rodzaj uchwytu ma znaczenie.

Reklama

Dobry uchwyt samochodowy na tablet to gwarancja bezpiecznej jazdy

Bez wątpienia najważniejsze podczas jazdy jest nasze bezpieczeństwo. Dlatego tak ważne jest, aby dopasować uchwyt samochodowy zarówno do naszych potrzeb, jak i samego auta. Niedopuszczalna jest sytuacja, w której tablet odpada nam nagle np. podczas gwałtownego hamowania. Pomijając już, że może się tym samym rozbić zagraża nam jako kierowcy jak również zdrowiu naszych pasażerów. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę podczas jego zakupu? Możemy zacząć od tego, czy dysponujemy już jakimś tabletem. Jeśli tak wybór uchwytu będzie siłą rzeczy w pewien sposób ograniczony. Druga kwestia to miejsce, gdzie tablet ma być używany.
Z przodu w okolicach szyby, czy wręcz przeciwnie z tyłu do zagłówka? Zagłówek nie przez przypadek jest wybierany jako miejsce do montażu tabletu przez rodziców. Dzięki temu dziecko siedzące na tylnym siedzeniu ma pełen komfort, gdyż ma go przed oczami na tyle daleko, aby wszystko widzieć, a z drugiej strony móc go sięgnąć. Trzymanie tabletu w trakcie jazdy z przyczyn oczywistych nie jest wskazane.

W tym miejscu warto wspomnieć też o rozmiarach tabletu. Model wyposażony w 7-calowy ekran może wymagać innego, przede wszystkim mniejszego uchwytu niż jego 11-calowy odpowiednik. Możemy postawić też na uchwyt uniwersalny, którego konstrukcja pozwala na mocowanie różnych urządzeń. Na koniec pozostaje nam jeszcze wybór sposobu montażu.

Jak dopasować uchwyt samochodowy na tablet?

Pomimo bardzo dużego wyboru uchwytów w sklepach wybór tego jednego, idealnego jest trudno. Dzieje się tak, ponieważ musimy zgrać w jednym miejscu rozmiar tabletu, sposób zamontowania, model samochodu, który do pewnego stopnia może ograniczać wybór (duży tablet w małym aucie może być mało wygodny), jak również to, jak często go używamy. Jeśli na co dzień wystarczy, że zamocujemy go raz i sprawdzimy mocowanie co jakiś czas. Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia, jeśli tabletu potrzebujemy od czasu do czasu, np. na wycieczkę czy wakacyjną podróż. Wówczas liczy się przede wszystkim łatwy montaż.

Warto mieć też na uwadze, że podstawowymi materiałami, z których zrobione są uchwyty jest: plastik i guma. Szczególnie ta druga jest wrażliwa na wysokie temperatury powstałe od słońca padającego na szybę. Jeśli korzystamy z uchwytu na popularne przyssawki musimy być świadomi ryzyka, że latem może on zwyczajnie odpaść. Dlatego w gorące dni, zwróć uwagę, czy aby mocowanie uchwytu nie uległo osłabieniu.
Na co jeszcze zwrócić szczególną uwagę podczas montażu tabletu?
W żadnym razie nie może on ograniczyć widoczności ani krępować ruchów kierownicy w trakcie jazdy.
Dlatego też uchwyty wyposażone w długie ramiona, pomimo że mogą sprawiać wrażenie bardzo funkcjonalnych, szczególnie w ciasnych autach mogą być kłopotliwe.

A może uchwyt montowany do deski rozdzielczej?

Wiedząc już jaki tablet chcemy mieć w aucie pozostaje nam wybór sposobu jego montażu. Do wyboru mamy klasyczne przyssawki na szybę, uchwyty do kratki nawiewu lub do deski rozdzielczej. Te ostatnie tak naprawdę niewiele różnią się od tych do szyby z tą różnicą, że mają specjalne żelowe przyssawki. Dzięki nim uchwyt można przyczepić nawet do chropowatych powierzchni. Możemy też spotkać wersje ze specjalną naklejką, którą najpierw przyklejamy na deskę, a następnie do nie mocujemy przyssawkę. Tak naprawdę montaż uchwytu do deski rozdzielczej jest jedną z opcji, którą można rozważyć jako alternatywę dla montażu bezpośrednio na szybie. W przypadku uchwytu do zagłówka wykorzystuje się mechanizm mocowania na sztywno oparty o estetyczne śruby. Dzięki temu zyskujemy większą stabilność i większe bezpieczeństwo, że tablet nagle się nie odczepi.
Ile kosztuje dobry uchwyt samochodowy? Najprostszy uniwersalny uchwyt do przyklejenia na przedniej szybie dostaniemy w cenie do 50 zł. Są to modele dostępne w każdym markecie z elektroniką. Droższe uchwyty samochodowe, w tym dedykowane pod dany model tabletu mogą kosztować sporo drożej, ale pamiętajmy o jednym. Po pierwsze 100-150 zł na tle kosztu auta to tyle, co nic. Po drugie, uchwyt samochodowy, pomimo że postrzegany jako kawałek plastiku ma do spełnienia ważną funkcję i musi dawać nam poczucie bezpieczeństwa, które nie ma ceny.

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama