Rezygnacja z ubezpieczenia auta – jak i kiedy wypowiedzieć OC?

Każdy samochód zarejestrowany w Polsce musi być objęty obowiązkowym ubezpieczeniem od odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego zatem warto rozważyć rezygnację z OC? Jest kilka sytuacji, w których może Ci się to opłacić. Dowiedz się, kiedy wypowiedzenie OC będzie korzystnym rozwiązaniem oraz jak to zrobić prawidłowo.

Czy można zrezygnować z OC?

Odpowiedź jest prosta - można. Należy jednak pamiętać, że konieczne jest zachowanie ciągłości ubezpieczenia. Jeśli zatem wypowiesz OC, a nie zawrzesz nowej umowy z ubezpieczycielem, działasz niezgodnie z prawem i możesz zostać ukarany mandatem. Wysokość kary jest zależna od tego, jak długo Twój samochód pozostawał nieubezpieczony. Jeśli ten okres trwał ponad 2 tygodnie, możesz liczyć się z mandatem w wysokości aż 9030 zł. Zdecydowanie zatem nie warto ryzykować.

Istnieją jednak sytuacje, w których wypowiedzenie ubezpieczenia OC jest korzystne. Zawsze jednak powinno się ono odbywać w taki sposób, by auto było objęte ochroną przez cały czas. Wyjątkiem jest przypadek, kiedy rezygnujesz z OC, ponieważ oddajesz samochód do demontażu lub sprzedajesz za granicę. Kiedy zatem rezygnacja z ubezpieczenia się opłaca?

Reklama

Gdy znajdziesz lepszą ofertę

To najczęstszy przypadek wypowiadania OC. Towarzystwa ubezpieczeniowe przedłużają obowiązywanie polisy automatycznie. To oznacza, że jeśli czas trwania Twojego ubezpieczenia dobiegnie końca, a Ty nie podejmiesz żadnego działania, polisa będzie prolongowana na kolejny rok.

Jeśli zatem chcesz zmienić ubezpieczyciela ze względu na warunki lub cenę polisy, pamiętaj, aby wypowiedzieć umowę przynajmniej 1 dzień przed jej zakończeniem. Po tym terminie będzie to możliwe jedynie w przypadku, gdy kupowałeś ubezpieczenie zdalnie (na odległość). Mówi o tym art. 40 par. 2 Ustawy o prawach konsumenta.

Gdy kupiłeś używany samochód

Wielu kierowców, którzy kupili auto "z drugiej ręki", pozostawia polisę OC zawartą przez poprzedniego właściciela i jest to całkowicie dopuszczalne, a zwykle wręcz wskazane. Są jednak sytuacje, kiedy ubezpieczenie warto wypowiedzieć i zawrzeć nową umowę. O jakich przypadkach mowa?

Warto to zrobić, jeśli kupiłeś samochód od doświadczonego kierowcy z bardzo dobrą historią jazdy, a Ty jesteś młodym kierowcą tuż po uzyskaniu uprawnień lub masz na koncie kilka stłuczek. W takim przypadku ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki i zażądać od Ciebie dopłaty. Dobrze jest zatem sprawdzić oferty różnych towarzystw, które uwzględnią Twoją historię i wybrać najkorzystniejszą z nich. Pozostawanie przy aktualnej polisie po rekalkulacji zwykle jest nieopłacalne. 

Gdy oddajesz auto na złom

Jeśli Twój samochód nie nadaje się do dalszej jazdy i chcesz się go zezłomować, musisz zrobić to w sposób legalny. Auto należy przekazać do stacji demontażu, która ma uprawnienia do takich działań. Pracownik stacji złomowania wyda Ci zaświadczenie o wyrejestrowaniu samochodu, na którego podstawie wypowiesz OC. Co więcej, możesz odzyskać część pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia.

Jak wypowiedzieć OC?

Aby wypowiedzieć OC, należy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem i przedstawić mu odpowiedni wniosek. Taki dokument musi zawierać następujące dane:

  • datę i miejsce sporządzenia,
  • dane osobowe i adresowe właściciela lub właścicieli pojazdu (imię i nazwisko, adres zamieszkania),
  • numer rejestracyjny, markę i model pojazdu,
  • nazwę i adres towarzystwa ubezpieczeniowego,
  • numer polisy OC,
  • okres ubezpieczenia.

Nie musisz jednak sporządzać go samodzielnie. Ze strony internetowej dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego możesz ściągnąć gotowy wzór do wypełnienia. Jeśli przekazujesz dokument ubezpieczycielowi osobiście, powinien być on własnoręcznie podpisany.

We wniosku powinna znaleźć się także podstawa prawna, na podstawie której rezygnujesz z OC, czyli jeden z wymienionych artykułów:

  • art. 28 - przy standardowym wypowiedzeniu umowy. Polisa będzie trwała do końca okresu, na który została opłacona,
  • art. 28a - jeśli doszło "podwójnego ubezpieczenia" i chcesz jak najszybciej zrezygnować ze starego,
  • art. 31 - po nabyciu samochodu z polisą, z której nie chcesz korzystać.

Wymienione podstawy prawne nie dotyczą sytuacji, w której samochód został wyrejestrowany, czyli na przykład oddany na złom, sprzedany za granicę lub skradziony.

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy