Pierwsza jazda samochodem na kursie krok po kroku
Pierwsza jazda samochodem niemal u każdego powoduje stres. "Nawet nie wiem, jak ruszyć", "Instruktor mnie wyśmieje", "Wszyscy będą na mnie trąbić" - to tylko kilka z wielu obaw, jakimi dzielą się na forach osoby planujące rozpoczęcie nauki jazdy. Nie jest to nic niezwykłego. Każdy doświadczony kierowca był kiedyś pełnym obaw nowicjuszem. Pewność siebie i swoboda na drodze przychodzą z czasem. Niektórzy twierdzą nawet, że im później tym lepiej.
Spotykasz się z instruktorem na placu. Witacie się, następnie wsiadasz do samochodu i już szykujesz się, aby z drżeniem serca przekręcić kluczyk w stacyjce. Chwileczkę, jeszcze nie teraz. To, co zrobisz zanim ruszysz jest bardzo ważne dla komfortu i bezpieczeństwa całej jazdy. Po pierwsze musisz ustawić fotel i lusterka tak, aby mieć jak najlepszą widoczność na drodze. Pomoże ci w tym instruktor. Te czynności są szczególnie istotne podczas kursu, ponieważ samochód do nauki jazdy jest użytkowany przez wiele osób. Ktoś, kto miał lekcję przed tobą, mógł różnić się od ciebie wzrostem lub nawet sposobem siedzenia. To czyni jego ustawienia lusterek i fotela niekomfortowym albo wręcz bezużytecznym dla ciebie.
Pamiętaj, że nawet jako kursant jesteś pełnoprawnym uczestnikiem ruchu. Od pozornie błahej rzeczy jak ustawienie lusterek zależy bezpieczeństwo nie tylko twoje, ale też innych osób. Dlatego daj sobie tyle czasu, ile potrzebujesz i nie ruszaj z miejsca dopóki nie zyskasz pewności, że masz pełną widoczność tego, co dzieje się nie tylko przed, ale też za samochodem i po jego bokach. Kierowca musi mieć oczy dookoła głowy!
Ustawiłeś fotel, lusterka i nie wiesz co robić dalej? To normalne. Idziesz na kurs po to, aby nauczyć się wszystkiego od podstaw. Oczywiście, zdarzają się osoby, które prowadziły samochód już przed kursem. Ale czy, pomijając nawet aspekt prawny, na pewno jest to dobry pomysł? Twój tata lub partner mogą nauczyć cię prowadzić samochód po wiejskiej drodze i nawet chwalić za postępy. Jednak nie są oni profesjonalnymi instruktorami. Mogą wpoić ci nieprawidłowe nawyki. Dlatego wiele osób twierdzi, że kurs prawa jazdy najlepiej jest zaczynać bez wcześniejszych doświadczeń. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby zapoznać się z teoretycznymi podstawami obsługi samochodu.
Pierwszy krok to wciśnięcie sprzęgła (pedał z lewej strony) i przekręcenie kluczyka w stacyjce. Kiedy już uruchomisz silnik, wrzuć pierwszy bieg, tzw. "jedynkę" i przejdź do kolejnej czynności - ruszania. Aby to zrobić, delikatnie puszczaj sprzęgło i jednocześnie powoli naciskaj pedał gazu (pedał z prawej strony). Czynność ta musi być wykonana z wyczuciem i powoli. Jeśli zrobisz to zbyt szybko poczujesz lekkie szarpnięcie, a silnik zgaśnie. Kiedy już zaczniesz jechać, a prędkość samochodu będzie się zwiększać, wrzuć drugi bieg. Instruktor dokładnie powie ci, kiedy to zrobić. Pamiętaj, że "jedynka" służy jedynie do ruszania.
Sprawdź, ile kosztuje prawo jazdy i jakie są jego dodatkowe koszty>>
Pierwsze wrażenie na drodze? Zazwyczaj niepewność spowodowana tym, że nagle musisz pamiętać o wielu rzeczach: zmianie biegów, wciskaniu sprzęgła i gazu czy hamowaniu - to jak gra na kilku instrumentach naraz. Nie przejmuj się jednak. Z czasem do wszystkiego się przyzwyczaisz. Kluczem jest spokój i stosowanie się do poleceń instruktora. Nie bój się i nie obawiaj, że źle wypadniesz na drodze w oczach innych uczestników ruchu. Masz na dachu znak "L", dzięki czemu inni kierowcy wiedzą, że możesz popełniać błędy i jechać bardzo wolno. Ktoś mimo wszystko na ciebie zatrąbi? Nie zwracaj na to najmniejszej uwagi. Z pewnością nie jest to dobry kierowca.
Na pierwszą jazdę instruktorzy wybierają mniej uczęszczane drogi, zatem nie musisz obawiać się tłoku na drodze lub skomplikowanych skrzyżowań. Bez względu na to, na jakim terenie postawisz swoje pierwsze kroki jako kierowca, nie ma obaw, że nie podołasz zadaniu. Instruktor cały czas jest obok i kontroluje każdy manewr. Samochody do nauki jazdy mają zainstalowane dodatkowe pedały przed miejscem pasażera, dzięki czemu nauczyciel jazdy ma możliwość zatrzymania samochodu w razie niebezpieczeństwa.
O czym jeszcze musisz pamiętać? Przede wszystkim o tym, aby pytać, pytać i jeszcze raz pytać. Proś instruktora o wyjaśnienie wszystkich, budzących wątpliwości aspektów technicznych obsługi pojazdu. Twój nauczyciel jazdy ma wiedzę i kompetencje, aby ci je wyjaśnić. Wstydzisz się go zapytać i wolisz wyjaśnić wątpliwości na forum? To nie jest dobry pomysł. Prawdopodobnie otrzymasz wiele sprzecznych odpowiedzi. Stosuj się konsekwentnie do jednego stylu jazdy, którego uczy twój instruktor. Pamiętaj też, że jeśli twój nauczyciel jazdy z jakichkolwiek przyczyn ci nie odpowiada, zawsze możesz go zmienić.
Artykuł powstał we współpracy z vivus.pl serwisem oferującym pożyczki online
Przyznanie pożyczki zależy od wyniku oceny zdolności kredytowej wnioskodawcy. Pożyczkodawcą jest VIVUS Finance sp. z o.o.