Oleje silnikowe - prawidłowy dobór

Jednym z najważniejszych płynów eksploatacyjnych w każdym samochodzie jest olej silnikowy. Jego wymiana stanowi jedną z podstawowych czynności serwisowych w przypadku każdego samochodu. Czy wiesz, jakie funkcje spełnia i dlaczego jest aż tak ważny? Jak wybrać odpowiedni olej i na co zwrócić uwagę przy wyborze? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Olej silnikowy - czym jest?

Olej silnikowy jest pewnego rodzaju smarem, cechującym się płynną konsystencją. Jest lepki, dzięki czemu doskonale przylega do wszystkich komponentów napędu, chroniąc je i zmniejszając siłę tarcia podczas pracy silnika. Olej obniża także temperaturę, zapobiegając przegrzaniu komponentów napędu, co jest niezwykle ważne dla bezawaryjnej pracy całego silnika. Olej silnikowy umożliwia wytworzenie się wysokiego ciśnienia w cylindrze dzięki uszczelnieniu wolnych przestrzeni między tłokiem a pierścieniami i tuleją cylindra. 

Oleje silnikowe i ich rodzaje

Oleje silnikowe występują w kilku rodzajach, różniących się od siebie właściwościami i zastosowaniem. Najogólniej, oleje dzielą się na syntetyczne, półsyntetyczne oraz mineralne. Oleje syntetyczne cechują się bardzo wysokimi parametrami, przez co są stosunkowo drogie. Są idealnie dostosowane do pracy przy większym nacisku i wyższej temperaturze, a to sprawia, że doskonale chronią silnik i zapewniają najwyższą jego wydajność. Dużą zaletą jest fakt, że w przypadku oleju syntetycznego, nie istnieje problem gromadzenia się nagaru na komponentach.

Oleje mineralne to tzw. oleje tradycyjne. Chociaż ich dużą zaletą jest niska cena, należy pamiętać, że cechują się gorszymi parametrami w porównaniu do olejów syntetycznych. Najczęściej są stosowane w starszych samochodach osobowych, pojazdach dostawczych czy ciężarowych. Kompromisem między tanimi olejami mineralnymi, a dość kosztownymi olejami syntetycznymi są oleje półsyntetyczne. Mają dobre właściwości, a jednocześnie występują w przystępnych cenach. Mogą być stosowane w wielu starszych samochodach, nie są jednak wystarczające dla nowoczesnych napędów, które wymagają olejów o wyższych parametrach. 

Jakie funkcje pełni syntetyczny olej silnikowy?

Syntetyczny olej silnikowy ma na celu przede wszystkim ochronę wszystkich podzespołów poprzez zmniejszenie siły tarcia. Olej silnikowy może bardzo znacząco wpływać na wydajność samochodu i jego osiągi, a także na bezawaryjne działanie jednostki silnikowej. Nowoczesny olej silnikowy jest przede wszystkim odpowiednio lepki i odporny na działanie niskich temperatur. Stosowanie oleju syntetycznego daje gwarancję uruchomienia silnia nawet przy ujemnych temperaturach.

Jaki olej dobrać do silników benzynowych?

Wybierając olej silnikowy, warto zwrócić uwagę na oznaczenia. Do silników benzynowych przeznaczone są oleje oznaczone literą S. Jest to najczęściej stosowana klasyfikacja amerykańska API. Bardziej szczegółowa jest europejska klasyfikacja ACEA, której oznaczenie składa się z litery i cyfry. Dla silników benzynowych zarezerwowana jest litera A, po której występuje liczba od 1 do 5. Im ta liczba jest wyższa, tym wyższa jest jakość produktu.

Istnieje kilka innych klasyfikacji, ułatwiających dobór odpowiedniego oleju silnikowego. Znaczenie ma m.in. klasa lepkości. Im grubszy jest film oleju, tym lepsze zabezpieczenie silnika. Trzeba jednak pamiętać, że gęsty olej nie sprawdzi się zimą. Temperatury poniżej zera powodują dodatkowe zagęszczenie oleju, czego skutkiem mogą być kłopoty z rozruchem silnika. Najczęściej wybierany olej w Polsce posiada oznaczenie: 10W40. Jest on odpowiedni do pracy zarówno w zimie, jak i latem. Oleje silnikowe doskonałej jakości znajdziesz tutaj: https://intercars.pl/szukaj/oleje-silnikowe-301/.

Artykuł sponsorowany

 

 

 

 

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy