OC dla młodego kierowcy - co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w Polsce obowiązkowe dla wszystkich pojazdów mechanicznych. Dotyczy ono również osób młodych, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę jako kierowcy. Niestety muszą oni liczyć się z większymi kosztami, niż chociażby osoby w wieku 30 lat. Sprawdź dlaczego!

Dlaczego OC dla młodego kierowcy kosztuje więcej?

Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ustala indywidualnie górną granicę wieku "młodego kierowcy". Najczęściej jest to jednak 26 lat. Osoby kupujące swój pierwszy pojazd tuż po zdaniu prawa jazdy muszą liczyć się więc z większym kosztem obowiązkowego OC. Dlaczego ceny tej polisy są dla nich wyższe?

Wynika to głównie z próby prewencyjnego ograniczenia liczby kolizji i wypadków drogowych. Według statystyk osoby w wieku 18-24 lat powodują ich najwięcej. Najczęściej starają się brawurowo popisać przed swoimi rówieśnikami zdolnościami za kierownicą. Zdarza się też, że wsiadają za kierownicę pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Dzięki wyższym stawkom za podstawowe ubezpieczenie młodzi kierowcy mogą lepiej nauczyć się bycia odpowiedzialnym w ruchu drogowym. Mając świadomość ponoszonych kosztów utrzymania własnego samochodu, będą rozważniej poruszać się po drogach, rozwijając stopniowo swoje umiejętności i zdobywając doświadczenie.

Każde z towarzystw ubezpieczeniowych ustala indywidualny cennik ubezpieczeń dla młodych kierowców. Warto przed wybraniem konkretnego ubezpieczenia zapoznać się z ofertą kilku firm i wybrać najdogodniejsze.

Od czego zależy cena polisy dla młodego kierowcy?

Istnieje kilkanaście czynników decydujących o cenie ubezpieczenia dla młodego kierowcy. Przede wszystkim jest to marka zakupionego pojazdu oraz pojemność jego silnika. Okazuje się bowiem, że w przypadku samochodów z silnikami o mniejszej pojemności, cena ubezpieczenia OC może być niższa.

Podobnie wygląda sprawa wieku pojazdu dla młodego kierowcy. Im starsze auto, tym wyższa może być cena za OC. Głównym tego powodem jest często lepszy stan techniczny nowszych samochodów. Dodatkowo młodzi kierowcy, aby jak najwięcej zaoszczędzić, kupują auta z różnych źródeł, nie sprawdzając ich historii. Zdarza się, że poważne usterki techniczne nie będą możliwe do naprawy, a dany kierowca będzie eksploatował pojazd do granic jego możliwości bez podejmowania naprawy.

Towarzystwa ubezpieczeniowe podczas wyceny konkretnej oferty polisy dla młodego kierowcy biorą również pod uwagę markę samochodu. Pojazdy luksusowe i przeznaczone do osiągania dużych prędkości jak np. BMW, Audi czy Mercedes, mogą być obciążane wyższymi stawkami za obowiązkową polisę OC. Warto więc na początek swojej przygody drogowej kupić auto o odpowiednio dopasowanych do umiejętności osiągach.

OC młodego kierowcy - jak obniżyć cenę polisy?

Najprostszą i zarazem najczęściej stosowaną metodą na obniżenie stawki ubezpieczeniowej dla młodych kierowców jest... bezpieczna i bezszkodowa jazda. Wraz z upływem czasu i spełnianiem określonych przez ubezpieczyciela warunków, młody kierowca nabędzie prawo do tzw. zniżek, które będą wpływały na wysokość ceny za polisę OC. W efekcie po kilku latach może ono kosztować nawet kilkaset złotych mniej!

OC dla młodych kierowców. Najważniejsze wnioski

Ceny polisy dla młodych kierowców są wyższe z wielu względów. Jednak istnieje wiele sposobów, aby kalkulacja oferty była bardziej przyjazna. Zapoznaj się z ofertą OC przygotowaną przez LINK4. Dokładamy wszelkich starań, aby polisy były dostosowane do potrzeb kierowców.

Ubezpieczenie OC w LINK4. Szczegółowe informacje sprawdź na www.link4.pl


materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy